Xiaomi mi reader ekitap okuyucu

Güncel Xiaomi MiReader Ekitap Okuyucu İncelemesi: Özellikler ve Fiyat [2021]

Admin Xiaomi MiReader

Ülkemizde de pek çok kullanıcı tarafından özellikle cep telefonları tercih edilen Xiaomi'nin ekitap okuyucusunu tanıttığını daha önceki yazımızda paylaşmıştık. Xiaomi Mi Reader olarak adlandırılan ekitap okuyucu kitle fonlaması (crowd funding) yoluyla piyasaya sürmüştü. Genel olarak sizinle paylaştığımız Xiaomi Mi Reader'ın özelliklerini bu incelememizde detaylandırmaya çalıştık. 

Xiaomi MiReader Ekitap Okuyucu Ön ve Arka Görünüm

Yeni Bir Ekitap Okuyucu Olarak Xiaomi Mi Reader

Xiaomi'nin ürün gamına sürekli yeni kategoriler ve ürünler eklediği biliniyor. Dolayısıyla bir e-kitap okuyucuyu tanıtmaları Xiaomi-severleri çok da şaşırtmadı diyebiliriz. Genellikle Amazon Kindle ve Kobo tarafından domine edilen e-kitap okuyucu pazarına Xiaomi'nin de girmesi bekleniyordu. 

Xiaomi’nin ürünü, elektronik mürekkep ekranına sahip olan bir e-kitap okuyucu için oldukça dikkat çekici, çünkü Android tabanlı ve USB-C desteğine sahip. Çıkışı da özellikleri gibi farklı oldu diyebiliriz çünkü Kickstarter ve İndiegogo gibi bir kitle fonlaması sitesinde satışa başladı. Talep doğrultusunda da satışı Asya'da pek çok siteye genişletilmiş durumda. Xiaomi tarafından yayınlanan MiReader tanıtım videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Xiaomi E-kitap Okuyucu Özellikleri

Detaylara geçmeden önce Xiaomi Mi Reader'ın genel özelliklerini bir tablo haline şöyle görebilirsiniz.

GENEL
ModelMiReader
CPUAllwinner B300
ÇekirdekQuad Core, 1.8GHz
İşletim SistemiAndroid 8.1
RAM1GB
Depolama Alanı       16GB
Ekran6 inç HD Emürekkep Carta Ekran (1024x768p)
Ekran Piksel Yoğunluğu212ppi
AydınlatmaLED ekran aydınlatması
Pil1800mAh
Ağırlık178g
Boyutlar159.2*116*8.3mm
TEKNİK ÖZELLİKLER
WIFI2.4GHz
BağlantılarWiFi 2.4 GHz, Bluetooth 4.0
Desteklenen E-Kitap FormatlarıPDF, EPUB , TXT, WPS, DOC, Excel, PPT
Giriş/Çıkış1 x Type-C portu
PAKET İÇERİĞİ1 x MiReader Ekitap Okuyucu
1 x Type C Kablo
1 x Kullanım Kılavuzu

Tasarım

Xiaomi Mi Reader Yakın Görüntü

Xiaomi’nin e-kitap okuyucusu mainimalist bir tasarıma sahip. Ön yüzeyi beyaz, arka paneli koyu gri olan Xiaomi ekitap okuyucunun ekran çerçevesi de koyu gri. Arka paneli parmak izi göstermeyen bir kaplamaya sahip ve gerek tek el gerek iki elle de kullanımı oldukça rahat.

Mi Reader'ın ön tarafında herhangi bir buton olmadığını görebiliyoruz. Açma ve kapama düğmesi üst tarafında yer alıyor. Bu buton aynı zamanda ekran kilidi görevi de görüyor. Ön panelin altında MiReader logosu çok göze batmıyor diyebiliriz. 

Hem şarj hem de veri aktarımı maksadıyla Xiaomi E-kitap okuyucunun alt tarafında Type-C girişi yer alıyor.

Xiaomi Mi Reader Ekran Özellikleri

Bilindiği üzere geleneksel tabletlerden farklı olarak ekitap okuyucular e-mürekkep teknolojisine sahip. Böylece hem uzun pil ömrüne sahip olabiliyor, hem de, daha önemlisi, okuma esnasında gözleri yormuyor. 

MiReader ekitap okuyucunun 6 inçlik HD e-mürekkep ekranı 1024x768p çözünürlük ve 212 dpi piksel yoğunluğuna sahip. İstediğiniz rahatlıkta okuyabilmeniz için ekran aydınlatması 24 kademeli bir ayara sahip. Bu LED aydınlatma sayesinde farklı ortamlarda rahatlıkla ekitaplarınızı okuyabiliyorsunuz. Yansıma önleyici teknoloji sayesinde parlak veya aydınlık ortamlarda sorun yalamıyorsunuz. Gözü yormayan ekran aydınlatması sayesinde ise az ışıklı ortamda bile sorunsuz bir ekitap okuma deneyimi sunduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. 

Aydınlatmaya ilave olarak kontrast ayarlaması da yapabiliyorsunuz. Özellikle çizgi roman okuyucuları için bu özellik oldukça kullanışlı gelecektir.

MiReader E-Kitap Okuyucu Depolama ve İşlemci Özellikleri

Pazardaki Amazon Kindle ve Kobo başta olmak üzere diğer ekitap okuyuculara iyi bir alternatif olabilecek Xiaomi MiReader Ekitap Okuyucu, bu segment cihazlar için güçlü sayılabilecek Allwinner dört çekirdekli işlemciye sahip.  Android 8.1 Oreo yüklü gelen MiReader 1 GB RAM ve 16 GB hafızası ile kendi fiyat bandı için oldukça iyi özelliklere sahip. Kaba bir hesapla 16GB'lık hafızanın 5000 civarında e-kitabı depolayabileceğini söyleyebiliriz.

Xiaomi E-kitap okuyucunun bekleme modundan açılması yaklaşık 2 saniye sürüyor. Sayfa değiştirme ve okuma oldukça akıcı ve sorunsuz bir deneyim sunuyor. 

Pil

Xiaomi MiReader Ekitap Okuyucu dahili 1800mAh'lik batarya ile geliyor. Type-C ile şarj edebileceğiniz bu batarya sizi tek sarjla haftalarca götürüyor.

Xiaomi Ekitap Okuyucu Veri Aktarımı ve Desteklenen Formatlar

Konu e-kitap olunca tek bir formattan bahsetmek zor. Neredeyse her üretici kendine ait bir formata sahipken, yaygın diğer formatlar da mevcut. Özellikle yeni bir ekitap okuyucu alırken hangi formatları desteklediğini bilmeniz ve cihazın bu yaygın formatları desteklediğinden emin olmanızda fayda var.

Xiaomi başta pdf, epub ve txt olmak üzere yaygın e-kitap formatlarının çoğunu destekliyor. Desteklenen tüm formatları PDF, EPUB , TXT, WPS, DOC, Excel, PPT olarak sıralayabiliriz. Bazı PDF dosyaları hariç diğerlerini farklı font ve boyutta okuyabiliyorsunuz. 

Özellikle Amazon Kindle kullanıcılarını rahatsız eden tek bir ekosisteme bağlı olma problemi Xiaomi MiReader ekitap okuyucuda yok. Type-C girişiyle bilgisayarınızdaki dosyaları kolaylıkla e-kitap okuyucunuza aktarabiliyorsunuz. Özellikle geniş bir ekitap arşiviniz varsa type-C bağlantısı ile hepsini MiReader'a aktarabilirsiniz. 


MiReader'ın Amazon Kindle ve Silk tarayıcısı gibi bir tarayıcıya erişime izin verip vermeyeceği henüz bilinmemektedir. Android işletim sisteminin varlığı, cihazı e-kitap okuyucudan daha fazlası olabileceğini gösteriyor. Geleneksel Android uygulamalarını kurmak mümkün olsa da, elektronik mürekkep ekranı kullanıcı deneyimini açıkça sınırlayacaktır.

Xiaomi Mi Reader Fiyatı


Resmi lansmanı 20 Kasım 2019'da gerçekleşen Xiaomi Mi Reader, ilk aşamada sadece kitle fonlaması (cari döviz kurunda yaklaşık 75 avro fiyata) aracılığıyla satışa sunuldu. Bu şekilde sipariş verenler cihaza daha uygun fiyatlardan sahip olabildiler. Fonlama başarılı olduktan sonra Çin'de 18 Aralık 2019'dan itibaren cihazlar gönderilmeye başlandı. Fiyat ise daha sonra 78 avroya yükseltilerek Çin'de doğrudan satışı başladı. Fiyatın Çin dışında 100 dolar civarında olması bekleniyor.

Xiaomi MiReader'ın Türkiye'de ne zaman satılacağı henüz belli değil.

Fiyat Güncellemesi!!

Xiaomi MiReader'ın pek çok sitede öngörülen fiyattan biraz daha yüksek olan 129.99$ (yaklaşık 120 avro)'dan satıldığını görebiliyoruz. Ancak kampanyaları takip ettiğinizde ₺780-₺930 fiyat aralığında fırsatları yakalayabilirsiniz.

 

Xiaomi Ekitap Okuyucu Hakkında Son Düşünceler

Xiaomi MiReader ekitap okuyucu sahip olduğu özellikler ile kesinlikle piyasadaki mevcut cihazlara ciddi bir rakip olacak gibi görünüyor. Özellikle Android 8.1 işletim sistemine sahip olması MiReader'ı diğerlerinden farklı yapıyor. 16GB'lık depolama alanı bu fiyat bandındaki Amazon Kindle Paperwhite 4 ve Kobo Clara HD'ye kıyasla daha iyi.

Ekran piksel yoğunluğu Kindle Paperwhite 4'e kıyasla biraz düşük olsada pek çok kullanıcı için bu sorun olmayacaktır. Özellikle 24 kademeli ekran aydınlatması farklı aydınlıktaki ortamlarda okumayı kolaylaştıracaktır. Kademeli aydınlatmanın bu banttaki cihazlarda genelde görülmeyen bir özellik olduğunu söyleyebiliriz.

Tasarımı standart ekitap okuyucu tasarımına benzer olsa da özellikle Type-C bağlantısı tek bir ekosisteme bağlı kalmak istemeyen kullanıcılar için avantaj. İstediğiniz farklı sitelerden indirdiğiniz veya halihazırda sahip olduğunuz ekitapları kolayca Xiaomi E-kitap okuyucusuna aktarabilirsiniz. 

Fiyat olarak bazı sitelerde yüksek fiyatlar görsek de aslında sık sık yapılan indirimler Xiaomi MiReader ekitap okuyucuyu piyasadaki fiyat performans açısından en iyi ekitap okuyuculardan biri haline getiriyor.

Özetler, Xiaomi MiReader oldukça ilgi çekici ve güçlü bir ekitap okuyucu. Türkiye'de satışa çıktığında fiyat performans odaklı kullanıcılar tarafından tercih edileceğe benziyor. 

Siz ne düşünüyorsunuz? Xiaomi MiReader özellikleri iyi mi? Fiyat olarak uygun olduğunu düşünüyor musunuz?