onyx boox nova air

Onyx Boox Nova Air İncelemesi - Özellikleri ve Fiyatı

Admin Onyx

Yakın zamanda piyasaya çıkan e-ink bir e kitap okuyucu ve not alma cihazı olan Onyx Boox Nova Air’i sizler için inceledik. Lafı uzatmadan incelememizin özetini aşağıda bulabilirsiniz. Detaylı inceleme için ilgili bölümlere göz atmanız yeterli.

Kaynak: Onyx Boox Türkiye

Yüksek DPI’ya sahip siyah beyaz ekranı parlama yapmazken dış mekanlarda hem okuma hem de not alma için rahatlıkla kullanılabilir. Android 10 tabanlı olması nedeniyle Play Store'a erişime sahip. Yine Onyx Boox tarafından üretilen ve ülkemizde sevilen Nova 3 ile kıyasladığımızda, Onyx Boox Nova Air daha ince ve daha hafif. Özellikleri ve tasarımı ile hoşumuza giden Nova Air e kitap okuyucu 3,699.00₺ fiyatı ile Onyx Boox Türkiye resmi sitesinde ön siparişe açılmış durumda(05 Eylül 2021). 

Onyx Boox Nova Air Artıları ve Eksileri

 

Artıları

Eksileri

Hızlı İşlemci

Yüksek Fiyat

Android 10 işletim sistemi

 

Not Alma Deneyimi Başarılı

 

İlgi Çekici Donanım

 

 

Onyx Boox Nova Air Özellikleri

Nova Air’i farklı başlıklarda incelemeye başlarsak:

Ekran ve Donanım

Nova Air, 300 PPI ile 1872×1404 çözünürlüğe sahip 7.8 inç E INK Carta HD kapasitif dokunmatik ekrana sahiptir. Yazı yazmak, PDF dosyalarının üzerine notlar almak ve kullanıcı arayüzünü bir kalemle kullanabilmenize imkan tanıyan bir WACOM katmanı var. Beyaz LED ışıklı ön aydınlatmalı bir ekrana ilave olarak amber LED diye tabir edilen daha sıcak bir renk de var. Bu aydınlatma sistemi, gece e kitap veya doküman okurken yumuşak sıcak ışık sağlamak için birleştirilebilir. Ürünün genel renk şeması gümüş/gri.. Arka tarafında en altta biraz kontur ekleyen bir krom şerit var. Onyx Boox Nova Air’in arka tarafının tutuşu oldukça iyi ve parmak izi bırakma gibi bir sorunu yok. 

Ekran koruyucusu takılı halde geliyor ve bunu çıkarmamanız gerekiyor. Bu ekran koruyucu, koruyucu görevine ilave olarak cihazda not alırken veya çizim yaparken sürtünmeyi de artırarak güzel bir deneyim sağlıyor. 

Bu ekran koruyucu Onyx ürünleri için bir ilk. Tahminimce, kullanıcı yorumları ilerleyen cihazlarda bu özelliğin olup olmayacağını belirleyecek. Dediğimiz gibi bu ekran koruyucu yazma ve çizme deneyimini artırırken sayfa değiştirme ve dokunma özelliklerinde biraz sorun çıkarıyor gibi. Bu durum sorun olmasın diye de fiziksel sayfa değiştirme butonları var. Yani sayfalar arasındaki geçişte ekranı kullanmanıza gerek yok. 

Nova Air’in kalemi diğer Onyx Boox cihazlarıyla gelen kalemlerden farklı. Üçgen değil altıgen tasarıma sahip kalem 4096 derecelik basınç hassasiyetine sahip ve beyaz renkli. Bu yeni kalemin daha rahat çizim yapmaya ve daha keskin çizimler çıkarmaya yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. Kalemi kaybetme veya nereye koyma gibi bir endişeniz olmasın. Nova Air'in sağ tarafı manyetik ve kalemi rahatça bu tarafa koyabiliyorsunuz. 

Nova Air Snapdragon 636 sekiz çekirdekli işlemci, 3GB RAM ve 32GB dahili depolamaya sahip. WiFi ile internete bağlanabilirsiniz ve Bluetooth 5.0 bağlantısı ile sesli kitap, müzik, veya podcast  dinlemek için kablosuz kulaklıklara veya speaker’lara bağlanabilirsiniz. 

Kulaklık veya harici hoparlör kullanmak istemiyorsanız, cihazın kendi stereo hoparlörleri de gayet yeterli. Cihazı USB-C kablosu ile şarj edebilirsiniz. 

2000 mAh pili normal kullanımda birkaç haftalık pil ömrü sağlıyor. 

Onyx Boox Air 194 mm×136.5 mm×6.3 mm boyutlarında ve 235g ağırlığında.

Nova Air'in genel tasarımını gerçekten güzel ve cihazı farklı kuluyor. Kalem kullanımı, avuç içi reddetme teknolojisi ve fiziksel sayfa değiştirme butonları hoşumuza gitti. 

 

Nova Air Yazılım Özellikleri

onyx boox nova air

Nova Air, Android 10 kullanıyor. Bu sayede Kindle veya Kobo gibi birçok e-kitap okuyucuda olduğu gibi üretici firmanın uygulamalarına bağlı kalmıyorsunuz. İsterseniz Onyx’in 50’ye yakın uygulamasına ilave olarak Google Play Store’dan farklı uygulamalar da indirebilirsiniz. 

Ana kullanıcı arayüzü size kitaplık, ayarlar menüsü, uygulama klasörü, not alma uygulaması ve kütüphane sunuyor.  Android cihazlarda gördüğünüz, bildirimlerinizi görüntülemek, kablosuz ağınızı ve diğer ayarlarınızı yapılandırmak için ekranın üstünden aşağı doğru kaydırma özelliği Nova Air’da da var. 

Cihazı bir e kitap okuyucudan daha fazlası olarak kullanmak isterseniz yapabileceğiniz pek çok ayar var. Özellikle animasyonlara sahip oyunlar veya kitap okuma uygulamaları için özel ayarlar yapmak mümkün. 

Ana giriş ekranı, tıklandığında bir dizi kısayola yönlendiren bir kadrana sahip. Bu bölümü istediğiniz gibi özelleştirebiliyorsunuz. 

Onyx Boox Nova Air, akıllı mürekkep ekranlarda multimedya tablet deneyimi sağlayan ve aynı zamanda sağlam bir not alma deneyimi sağlayan konsepti gerçekten geliştirmişe benziyor. Nova Air, bir iki şeyi tam diğer işleri yarım yamalak yapan bir cihaz değil. Bir e kitap okuyucudan daha fazlasını isteyen ancak not almak, Google Play uygulamalarını kullanmak ve daha yüksek performans almak isteyenler için idealdir. Bölünmüş ekran görünümünü gerçekten güzel. Bu özellik sayesinde aynı anda iki farklı şey üzerinde çalışabilirsiniz, buna kitaplar, notlar, uygulamalar, çizimler vb. dahildir.

Sonuç

 

Nova Air'in muhtemelen 2021'de satın alabileceğiniz en iyi 7.8 inçlik e kitap okuyucu ve akıllı not alma cihazı olduğunu düşünüyorum. Onyx yazılımı çok sağlam, şirket düzenli olarak ürün yazılımı güncellemelerini yayınlayarak yeni özellikler ve hata düzeltmeleri sunuyor. Sundukları hız modları sektördeki en iyisi ve Play Store'dan indirebileceğiniz Android uygulamalarının performansını önemli ölçüde artırabiliyor. 

Not alma deneyimi harika, aşırı karmaşık olmadan, PDF dosyalarını düzenlemek serbest çizimle aynı. 7.8 inçlik ekran size en iyi PDF düzenleme veya not alma deneyimini vermese de, cihaz 10,3 inç veya 13,3 inçlik cihazların hantallığına sahip değil. 

Nova Air fiyatı ise sektördeki Kobo veya Kindle ürünlerinden daha yüksek. Cihazın sahip olduğu özellikler, kalemi, not alma özellikleri vs. hesaba katıldığında her iki üreticinin üst segment cihazlarının (Kindle Oasis 3 ve Kobo  Elipsa) üstüne çıkan bir üründen bahsediyoruz.

Nova Air'i satın almalı mısınız? Eğer Nova 3'ten daha iyi olan siyah beyaz bir cihaz arıyorsanız, cevap evet. 

Onyx Boox’un 7.8 inçlik en iyi cihazı Nova Air mi diye soracak olursanız, bence Nova 3 Color daha iyi. 

Nihai karar sizlerin.