Onyx Boox Nova 3 Color E-Kitap Okuyucu
https://onyxboox.com/boox_nova3color

Onyx Boox Nova 3 Color E-Kitap Okuyucu İncelemesi - Ağustos 2021

Admin Onyx

E-kitap okuyucu pazarının artık Amazon, Kobo, Nook'tan ibaret olmadığı malum. Kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik daha gelişmiş ve özelleştirilmiş cihazlar üreten pek çok firma var. Bunlardan biri de Onyx  Boox. Daha önce Onyx Boox Nova 2'yi incelemiştik. Sıra Onyx Boox Nova 3 Color'ye geldi. 

Onyx Boox Nova 3 Color, E INK Kaleido Plus renk filtresi dizisini kullanan bir yeni nesil e-kitap okuyucu ve akıllı not alma cihazı. Android 10 tabanlı Noox Nova 3 Color ile Google Play ile üzerinden uygulamalar yükleyebilirsiniz. Tüm favori kitaplarınızı, e-kitaplarınızı, çizgi romanlarınızı, dergilerinizi, gazetelerinizi veya makalelerinizi okuyabilirsiniz . Ayrıca not alma uygulaması ile Boox Nova 3 Color üzerinde özgürce çizim yapabilir ve not alabilirsiniz. PDF dosyalarını da tam renkli olarak düzenleyebilirsiniz.

Sizler için Onyx Nova 3 Color ekitap okuyucuyu kapsamlı olarak inceledik. Aşağıdaki yazımızda Nova 3 Color hakkında teknik özellikler, kullanıcı deneyimi ve fiyat dahil olmak üzere pek çok şeyi görebilirsiniz.

Onyx Boox Nova 3 Color Teknik Özellikleri

Öncelikle adettendir deyip Onyx Boox Nova 3 Color genel özellikler tablomuzu aşağıda verelim. Aradığınız bilgi burada varsa boş yere okumuş olmazsınız :)

GENEL

Marka Model

Onyx Boox Nova 3 Color

CPU

Qualcomm Snapdragon 636 Octa-core, 2.0 GHz

İşletim Sistemi

Android 10.0

RAM

3GB (LPDDR4X)

Depolama Alanı       

32GB

Ekran

7,8 inçlik E-ink, Yeni Kaleido Ekran (Kaleido Plus, 4096 renk)

Ekran Piksel Yoğunluğu

Siyah beyaz ekran çözünürlüğü 1404x1872 (300 dpi) 

Renkli ekran çözünürlüğü 468x624 (100 dpi)

Aydınlatma

Ön Işık (Soğuk Işık)

Pil

3150mAh

Ağırlık

265g

Boyutlar

197,3 x 137 x 7.7mm

Kalem

VAR

Hoparlör

VAR

Mikrofon

VAR

TEKNİK ÖZELLİKLER

WIFI

2.4GHz + 5GHz

Bağlantılar

WiFi 2.4GHz + 5GHz, Bluetooth 4.1

Desteklenen E-Kitap Formatları

TXT, HTML, RTF, FB2, FB2.zip, DOC, DOCX, PRC, MOBI, CHM, PDB, EPUB, JPG, PNG, GIF, BMP, PDF, DjVu, MP3, WAV, CBR, CBZ 

Giriş/Çıkış

USB Type-C (OTG desteği)

Görüntü Biçimleri

PNG, JPG, TIFF, BMP

APP Store

BOOX Store

Kaynak:
Kaynak: Onyx Boox

Onyx Boox Nova 3 Color Donanım Özellikleri


Onyx Boox Nova 3 Color, 7.8 inçlik E Ink Carta HD ve Kaleido Plus renk filtresi dizisine sahip bir cihaz. Ekran, çerçeveyle tamamen aynı hizada, yani diğer e-kitap okuyucularda gördüğümüz gibi ekran girintili değil. Daha önce Onyx Boox Poke 2 Color'da gördüğümüz orijinal Kaleido ekran teknolojisinin gelişmiş bir versiyonu var. Bu ekrandaki daha yüksek renk doğruluğu ve 3 kat geliştirilmiş renk gamı ​​ile 4096 farklı rengi görüntülemeyi mümkün kılıyor. Onyx Boox Nova 3 Color'da genel renk harmanlamasının önemli ölçüde iyileştirilmiş olduğunu söyleyebiliriz.

Kaleido Plus ekranında;

 • Kaydırma çubuklarıyla renk kontrastını, 
 • Renk doygunluğunu,
 • Renk parlaklığını kontrol edebilirsiniz.

Bu özellik, e-kitap okuyucunun farklı içerik türlerini belirlemesi ve vurgulayabilmesi için tasarlanmış. Örnek verecek olursak, Nova 3 Color ile çok sayıda gradiği içeren bir ders kitabı okuyorsanız, onları daha belirgin bir şekilde görmek isteyebilirsiniz ya da dergi veya çizgi roman gibi çok daha renkli içeriklerde ise daha buna göre hassas ayarlar gerekli olacaktır. Onyx bu ihtiyaçları düşünerek, rengin kullanıcıların bireysel ihtiyaçlarına uyacak şekilde kontrol edilebilmesini ve ayarlanmasını mümkün kılmasının mükemmel bir detay olduğunu düşünüyorum.  

Onyx Nova 3 Color, çerçevenin altına yerleştirilmiş ve ışığı yukarı doğru yansıtan, ekranı eşit şekilde aydınlatan 17 adet beyaz LED ışığa sahip. Bu tür bir aydınlatma sistemi bir e kitap okuyucu için ideal, çünkü akıllı telefonunuzdaki, tabletinizdeki veya bilgisayar monitöründe ki arkadan aydınlatmalı bir ekran gibi ışık gözünüzü rahatsız etmiyor.

Nova 3 Color'ın tasarımsal rengi siyah. Kasasında 2 siyah tonu görüyoruz. Ekranı çevreleyen kısım piyano siyahı, alt kısım ise çok koyu gri. Ana sayfa butonu da buraya konumlandırılmış. Hoparlörün de bulunduğu arka yüzey ise tek ton siyah. En üstte bir güç düğmesi ve durum göstergesi ışığı, altta ise bir USB-C bağlantı noktası ve mikrofon bağlantı noktası var.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Onyx Boox kullanıcıların farklı ihtiyaçlarına cevap veren bir cihaz geliştirmiş. Boox Nova 3 Color'ın en güzel özelliklerinden birisi, bir WACOM katmanının dahil edilmesidir. Bu özellik Nova 3 Color'ı kolayca bir not alma cihazı olarak da kullanabileceğiniz anlamına geliyor. Onyx, yüzlerce gelişmiş seçenekle en iyi serbest çizim deneyimini sunuyor. Cihazla birlikte gelen kalem 4096 farklı basınç seviyesi duyarlılığına sahiptir. Bu da gerçek bir yazı yazma ve çizim yapma deneyimi vadediyor. Kısaca kalemi hafif bastırdığınızda ince bir çizgi, sert bastırdığınızda ise daha kalın bir çizgi çizebiliyorsunu. Ekran, aynı zamanda elinizi de algılıyor. Böylece yazı yazarken veya çizim yaparken elinizin ekrana değmesi sorun olmuyor. Nova 3 Color'la birlikte gelen stylus kalem, Nova 3'ün paketinden çıkandan biraz daha kaliteli olduğunu söyleyebiliriz. 

Boox Nova 3 Color e-kitap okuyucu bir USB-C bağlantı noktasına ve Hızlı Şarj 4.0 özelliğine ahiptir. Bu modelde USB bağlantı noktasının her iki yanına yerleştirilmiş iki tane hoparlör var.  Bluetooth 5.0 özelliği sayesinde kablosuz kulaklık veya hoparlör aracılığıyla müzik ve sesli kitap dinleyebilirsiniz. Yine alt tarafta, sesli not alma veya sesten metne dönüştürme için bir adet mikrofon yer alıyor. 

Yazılım


Onyx Boox Nova 3 Color, e-okuyucu standartlarına göre çok modern olan Android 10 sürümünü kullanıyor. Google Play'ı çalıştırmanız için bir iki işlem yapmanız gerekecektir. Bunun için önce ayarlardan etkinleştirmeniz ve uygulamayı Onyx Boox App Store'dan indirmeniz gerekiyor. Cihazınızın kaydolması için yaklaşık 15 - 30 dakika bekledikten sonra cihazı yeniden başlatın. Sonrasında uygulamayı sorunsuzca kullabilirsiniz. 

Bu arada Nova 3 Color, Boox OS 3.1 yüklü gelen ilk Onyx ürünü. 

En İyi Yeni Özelliklerden Bazıları

 • Ekran kaydı yapabilme (maksimum kayıt süresi 2 saat)
 • Duygu ve düşüncelerinizi, hayallerinizi ya da aklınıza gelen bir şarkıyı kaydetmek için kullanabileceğiniz bir ses kayıt sistemi de var. İster sesli kaydettiğiniz notları metne dönüştürebilir, isterseniz de dışarı aktarabilirsiniz. 
 • Paylaşım seçenekleri oldukça fazla. Aldığınız notları, kitaplarınızı, PDF dosyalarınızı veya Boox Nova 3 Color üzerinde oluşturduğunuz her şeyi paylaşabilirsiniz. E-posta yoluyla doğrudan Dropbox, Google Drive, veya Onedrive'a gönderebilir isterseniz doğrudan akıllı telefonunuza veya tabletinize gönderebilirsiniz.
 • İşlevselliği arttıran hareket düzenlemesi de oldukça iyi. Ayarlar menüsünden istenilen şekilde oluşturulabilir. Örneğin, ekran parlaklığını arttırıp azaltmak için ekranı yukarı veya aşağı kaydırabilirsiniz. 
 • İndirdiğiniz uygulamaları isim, tarih vs.ye göre sıralayabilirsiniz..
 • Neoreader'ın sözlük desteği geliştirilmiş durumda. 
 • EPUB okuma özelliği de gelişmiş görünüyor. Grafikleri, görselleri, ve çizelgeleri incelediğinizde bu farklı göreceksiniz.
 • Notlarınızdaki bazı kelime veya cümlelere link verebilmeniz artık mümkün. Dokümanlarınızdan harici web sitelerine veya cihazınızdaki diğer belgelere kolayca link verebilirsiniz.
 • E-kitap veya PDF dosyalarında yaptığınız düzenlemeler, notlar vs. sonrası dosyanızın yeni sürümü buluta, e-postanıza veya akıllı telefonunuza gönderebilirsiniz. 
 • Optik karakter tanıma yani OCR özelliği.
 • Artık dört yerine kullanılabilecek üç mod var. Normal mod, genişletilmiş ve hız moduna sahiptir. Bu modlar temelde kullandığınız uygulamaların daha akıcı çalışması için yüksek yenileme hızı demek. Artan yenileme hızı düşen görüntü netliği demek. Dolayısıyla kullanım maksadınıza göre farklı modlar seçerek uygun performansa sahip olabilirsiniz.

Onyx markasının en güzel yanlarından biri, yazılımı sürekli iyileştirmeleri. Normalde birkaç ayda bir güncelleme veya hata düzeltmesi gelebiliyor. 

Ana ekran tasarımsal açıdan çok temiz. Kitaplık, notlar, depolama, uygulamalar ve ayarlar gibi hızlıca erişmeniz gerekenler kenar çubuğunda yer alıyor. Üstte, size çeşitli hızlı ayarlar sağlayan bir açılır menü vardır. Bu menüde  WİFİ, Bluetooth, ekran döndürme, ekran kaydı, hız modları, ekran kontrolü, etkinleştirilmiş veya devre dışı bırakılan parmak dokunuşu ve bölünmüş ekran görünümünü içerir. Ayrıca yatay modda aynı anda iki uygulama çalıştırabilirsiniz.

Onyx Boox Nova 3 Color Okuma Deneyimi

Onyx Boox, Neoreader e-okuma uygulaması ile geliyor. Neoreader özellik ve fonksiyonellik olarak oldukça gelişmiş bir uygulama. denir. Yukarıdaki tabloda da verdiğimiz gibi desteklenen formatlardan bazıları TXT, HTML, RTF, FB2, FB2.zip, DOC, DOCX, PRC, MOBI, CHM, PDB, EPUB, JPG, PNG, GIF, BMP, PDF, DjVu, MP3, WAV, CBR, CBZ. Piyasadaki pek çok e-kitap okuyucu bu kadar farklı formatı desteklemiyor.

Okuma deneyiminizi optimize etmek için 80 farklı yazı tipinden size uygun olanı seçebilir, yazı tipi boyutu, kenar boşlukları, satır aralığı gibi pek çok ince ayarı yapabilirsiniz. 

Kalemi EPUB kitaplarına çizim yapmak için kullanılabilir, daha sonra bağımsız bir dosya olarak kaydedilebilir ve ardından e-posta veya bulut depolama yoluyla paylaşılabilirsiniz.

Kaynak: Onyx Boox

 

Adından da belli olduğu üzere Nova 3 Color renkli bir ekrana sahipt ve bu özellik içerikleri okumak için siyah beyaz ekrana göre daha uygun hale getiriyor. E-mürekkep ekran kullanıldığı için, gözlerinizi de yormuyor.

Geniş ekranı sayesinde PDF dosyalar dikey veya yatay modda düzenlenebilir. Kalem, 18 farklı renkte açıklama ekleme veya çizim üzerinde tam kontrole sahip. Düzenlediğiniz PDF dosyalarını ayrı dosyalar olarak kaydedilebilir ve e-posta veya bulut aracılığıyla paylaşılabilirsiniz.

Onyx Boox Nova 3 Color e okuyucu daha önce de belirttiğimiz gibi Android 10.0 sürümü ve Google Play'e sahip olduğundan, özel uygulama kullanma sıkıntısı yoktur.

Onyx Boox Nova 3 Color Not Alma Özelliği


Onyx Boox Nova 3 Color'ın sadece bir e-kitap okuyucu olmadığı malum. Nova 3 Color, aynı zamanda elle çizim yapmanıza, not almanıza veya sadece renkli olarak çizim yapmanıza olanak tanıyan özel bir dijital not alma cihazıdır. 18 farklı renk kombinasyonu seçilebilir(Pocketbook Inkpad Color'daki 8 renk seçeneği olduğunu hatılayalım). Farklı fırça, kalem uçları seçerek istediğiniz şekilde not alabilirsiniz. Ayrıca şekiller veya resimler içe aktarılabilir ve şablon arka planları oluşturulabilir.

Nova 3 Color'da not almak için bir kaleme ihtiyacınız yok. Ekranın altında yer alan mikrofon sayesinde sesli not alabilir veya sesi metne dönüştürebilirsiniz. Bu da not almayı çok daha kolay hale getiriyor. Ayrıca, yüklü gelen oynatıcı ile sesli notlarınızı dinleyebilir ve bunları yazıya aktarabilirsiniz.

Nova 3 serisi, not almada size çok yönlülük ve seçenekler sağlıyor. Bu özellik Onyx' in Nova 3 serisinde ciddi mesai harcadığı şeylerden. 

Onyx Boox Nova 3 Color Fiyatı

Ülkemizde resmi sitesi ve distribütörü de olan Onyx Boox Nova 3 Color ekitap okuyucuyu satın alabiliyorsunuz. Onyx Boox Nova 3 Color fiyatını belli başlı bazı kaynaklardan inceleyerek aşağıdaki tabloda derledik. 

Lütfen, bu fiyatların sadece bilgilendirme maksatlı olduğunu unutmayınız. Kampanyalar, stok değikliği, vb. gerekçelerle bu fiyatların değişebileceğini tahmin ediyorsunuzdur. Güncel  Nova 3 Color fiyatları için kendi araştırmanızı yapmayı ihmal etmeyin.

NOT: Nova 3 Color satışı şimdilik sadece resmi web sitesinde görünüyor. Diğer kanallardan satışları gördüğümüzde aşağıdaki tabloyu güncelleyeceğiz.

MağazaFiyat
Onyx Boox Resmi Sitesi4,299.00₺


Onyx Boox Nova 3 Color İnceleme Sonucu


Nova 3 Color muazzam bir değer ve hizmet sunuyor ve piyasada Android 10.0 sürümünü çalıştıran ve Google Play'e sahip şimdilik tek renkli e-kitap okuyucu. 

Kullanıcı arayüzü, dil ve klavyenin tümü isteğe göre değiştirilebilir. Dil seçeneğinin geniş olması onu kullanmak isteyen uluslararası kitleler için uygun hale getiriyor.

E INK Kaleido Plus, geçen yıl çıkan orijinal Kaleido'nun gelişmiş bir versiyonu. Piyasadaki benzerlerine kıyasla daha geniş bir renk gamı ​​var ve daha keskin renklere sahip bir ekranı var. Ayrıca ekran aydınlatması her durumda okumayı ve not almayı kolaylaştırıyor.

Nova 3 Color'u şimdi satın almak ya da kampanya beklemek size kalmış. Daha büyük ekranlı bir modeli bekliyorsanız bunun ancak yıl sonuna doğru olacağını aklınızda bulundurmanızda fayda var.

Özetle, piyasadaki en iyi renkli e-okuyucu ve renkli not alma cihazını arıyorsanız Onyx Boox Nova 3 Color harici bir cihaza bakmanıza gerek yok. Çünkü şu anda en kaliteli ve ihtiyaçlarınıza en yeterli cevabı verecek bir e okuyucu hizmetinize sunulmuş durumda.

Aşağıda resmi tanıtım videosunu izleyebilirsiniz: