Kobo

Kobo Sage İncelemesi - Kobo’nun Premium Ekitap Okuyucusu

Admin Kobo

Kobo Sage, sekiz inçlik büyük bir ekrana sahip yeni bir premium e-okuyucu. Bluetooth kulaklık veya speaker aracılığıyla sesli kitapları da dinleyebileceğiniz Kobo Sage ekitap okuyucuyu sizler için inceledik. 

Kobo ekitap okuyuculara özel üretilen Kobo Stylus ile uyumlu bu cihaz sayesinde e-kitaplar, manga ve PDF dosyaları üstüne notlar alabilirsiniz. Ayrıca öğrencilerin veya öğretmenlerin işine yarayan serbest elle çizim yapmak veya karmaşık matematik denklemlerini çözmek için özel bir not alma uygulaması da vardır. Kobo Sage ekitap okuyucu bizce güzel bir kitap ve Kobo severler için tavsiye ediyoruz. Kararınızı vermeden önce Kobo Elipsa, ve Kobo Nia incelemelerimize de göz atabilirsiniz.

Hızlı Erişim

Detaylı incelemeye geçmeden önce her zamanki gibi artıları ve eksileri ve cihaz genel özelliklerini verelim.

Kobo Sage Eksileri ve Artıları

Artıları

Eksileri

Yeni ve gelişmiş ekran

Fiyat

Dört çekirdekli işlemci

 

Sesli kitap desteği

 

Fiziksel sayfa değiştirme butonları

 

 

Kobo Sage Özellikleri

 

Ekran

8” HD flush E Ink Carta 1200 dokunmatik ekran

Ekran Çözünürlüğü

1440 x 1920

Piksel Yoğunluğu

300 PPI

Depolama

32 GB

İşlemci

Quad Core @ 1.8 GH

Bağlantılar

WiFi 802.11 ac/b/g/n (dual bant),

Bluetooth and USB-C

Pil Ömrü

Haftalarca

Su Geçirmezlik

IPX8 - 2 metre suda yaklaşık 60 dakika

Ekran Işığı

ComfortLight PRO

Boyut

160.5 x 181.4 x 7.6 mm

Ağırlık

240.9 g

Desteklenen Formatlar

EPUB, EPUB3, FlePub, PDF, MOBI, JPEG, GIF,

PNG, BMP, TIFF, TXT, HTML, RTF, CBZ, CBRKobo Sage E Kitap Okuyucu Detaylı İncelemesi 

Donanım

Kaynak: Kobo

 

Kobo Sage, bir E INK Carta 1200 ekrana sahiptir. Bu yeni ekran teknolojisi, E Ink Carta 1000'e göre yanıt süresinde %20 artış ve kontrast oranında %15'lik bir iyileşme sağlıyor. Ek olarak, daha hızlı yanıt süresi, daha düzgün el yazısı ve animasyon gösterimleri sağlıyor.

Ekran 8 inç boyutunda ve şaşırtıcı bir 300 PPI ile 1440×1920 çözünürlüğe sahip. Ekran, çerçeveyle tamamen aynı hizada ve bir cam tabakasıyla korunuyor. İkisi birlikte harmanlandığında hoş bir mum ışığı efekti sağlayan bir dizi beyaz ve kehribar rengi LED ışığı vardır. Tabii ki, kehribar rengi LED ışıklar tamamen kapatılabilir ve canlı beyaz ekranın keyfini çıkarabilirsiniz. Sağ tarafta, kendi başlarına kullanılabilecek fiziksel sayfa çevirme düğmeleri vardır veya dokunmatik ekranla basitçe kaydırıp hareket ettirebilirsiniz. Sayfa düğmelerinin tepkisi, ekrana dokunmaktan daha hızlı, daha hızlı yanıyor.

Kasanın altında 1.8 GHZ dört çekirdekli bir işlemci var; bu, Kobo'nun ilk kez tek bir çekirdekten fazlasını kullandığı e kitap okuyucu bu. 32 GB depolama alanına ve 512 MB RAM'e sahiptir. Web tarayıcısı ile WIFI 802.11 ac/b/g/n (çift bant) üzerinden internete bağlanabilirsiniz. USB-C bağlantı noktasına sahiptir, böylece PC/MAC veya duvar şarj cihazınız ile şarj edebilirsiniz. Sesli kitap dinlerseniz yaklaşık üç hafta ve daha az e-kitap okuması sağlaması gereken, 1.200 mAh pil ile çalışır. Boyutlar 160.5×181.4×7.6mm ve 240,8g ağırlığında. 

Ayrıca IPX 8 olarak derecelendirilmiştir, bu nedenle 60 dakikaya kadar ve 2 metre derinliğe kadar tamamen tatlı suya daldırılabilir. Temizlemek için musluk suyunun altında kolayca çalıştırabilirsiniz, bu özellikle aynı anda yemek yerken ve okurken faydalıdır.

Kaynak: Kobo

 

Kobo, Sage için aktif bir kalem kullanıyor. AAA pil ile çalışan bu kalem şık bir metal tasarıma sahip. Kaleminin yan tarafında iki düğme var. Bu düğmeler e-kitap, manga veya bir PDF'yi düzenlerken silmek ve vurgulamak için kullanılabilir. 

Kalem hem Kobo Sage hem de Kobo Elipsa ile uyumlu.

Kitapların veya PDF dosyalarının içine çizim yapmak gerçekten çok iyi. Belirli kelimeler veya bir metin gövdesi üzerinde kolayca vurgular yapabilirsiniz. Vurgular yapıldığında, kelime veya kelime öbeği sözlükte aranabilir, bir dilden diğerine çevrilebilir veya Wikipedia veya Google'da aranabilir, bu son iki şey internet tarayıcısını kullanır. Kitapların içini çizmek oldukça harika, küçük notlar alabilir, bir şeylerin altını çizebilir ve kalem, kurşun kalem, kaligrafi ve diğerleri gibi farklı çizim türlerine erişebilirsiniz. Ayrıca çeşitli kalınlık ayarları mevcuttur.

Bence Sage mükemmel bir e-okuyucu. Yeni e-kağıt teknolojisini kullanan, isteğe bağlı ekran kalemi çizim yapmak isteyenler için mükemmel, ancak kaleme hiç ihtiyaç duymadan çok fazla değer de elde edebileceğiniz zarif bir cihaz. Overdrive, aynı zamanda bu cihazı satın almanın en büyük nedenlerinden biri. Binlerce kütüphaneye erişerek kitap ve manga ödünç alabilirsiniz. 

Dahili web tarayıcısı dört çekirdekli işlemci sayesinde hızlı ve etkileyici bir performansa sahip. 

Sesli Kitap Deneyimi

Kobo, 2017 yılında bir sesli kitap abonelik hizmeti başlattı  ve üyelik ücreti Kanada'da aylık 12,99 ABD doları ve ABD'de 9,99 ABD doları. Bu hizmeti 30 günlük ücretsiz deneme süresi ile birlikte kullanabiliyorsunuz. Maalesef henüz Türkiye’de yok. 

Kullanıcılar Sage ekitap okuyucusunu kutudan çıkardıklarında ve bir hesap oluşturduklarında veya mevcut bir hesapla giriş yaptıklarında göreceği ilk şey, özenle hazırlanmış bir seçime sahip e-kitap mağazası. 

Görebildiğimiz kadarıyla hariçten sesli kitap yükleyemiyorsunuz.

Daha önce Audible veya Apple Books kullandıysanız, sesli kitap oynatıcı oldukça standarttır. Kullanmakta sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

Kobo Stylus ile Not Alma Deneyimi

Kaynak: Kobo

 

Sage'i satın almanızın en büyük nedenlerinden biri, e-kitap okumak için büyük ekran dışında, çizim deneyimidir. Kobo'dan satın alınan e-kitaplara veya yandan yüklenen kitaplara çizim yapmak için eşlik eden kalemi kullanabilirsiniz. Kalemdeki vurgulama düğmesine tıklayabilir ve belirli bir kelimeyi veya metin gövdesini vurgulayabilirsiniz. Daha sonra bu vurguyla ilgili bir not alabilirsiniz. Tek bir kelimeyi vurgularsanız, bir sözlük açılır ve size anında bir tanım verir ve Wikipedia'ya bağlantılar sağlar. Kütüphaneden ödünç aldığınız veya Kobo'dan satın aldığınız e-kitapların üzerine yazarsanız, dijital haklar yönetimine (DRM) sahip oldukları için onları Dropbox'a kaydedemez veya PC'nize aktaramazsınız. Elipsa'nın ilk piyasaya sürüldüğü zamanki gibi çizimler yalnızca cihazlarınızın deposundaydı, ancak Kobo bulut tasarruflarını ekledi,Böylece cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlarsanız, tüm çizimlerinizi veya e-kitap düzenlemelerinizi kaybetmezsiniz.

PDF dosyalarını görüntülemek ve düzenlemek de amiral gemisi işlevlerinden biridir. Belirli bir kelimeyi veya metin gövdesini geleneksel bir şekilde vurgulayamasanız da, belge üzerinde herhangi bir yere serbest elle çizim yapabilirsiniz. Temel olarak vurgulama düğmesine basmanız ve vurguyu boyamanız gerekir, bunu sadece karalama olarak düşünün. DRM'siz PDF dosyalarını cihazlarınızın dahili deposuna kaydedebilir, Dropbox'a gönderebilir veya PC/MAC'inize aktarabilirsiniz. PDF düzenleyicide gelişmiş çizim özellikleri yoktur, ancak yine de çoğu marka bu özelliği sunmaz. Özel çizim uygulamalarında serbest çizim yaparken size verdikleri gibi, PDF dosyaları üzerinde çizim yapmak için size aynı kullanıcı arayüzünü verdikleri için, Remarkable'ın bunu en iyi şekilde yaptığını buldum.

Serbest çizim yapmak istiyorsanız, iki farklı defter türü vardır. Temel not defteriyle, eskiz defterinde olduğu gibi sayfanın herhangi bir yerine yazabilirsiniz. Ancak, el yazınızı metne dönüştüremezsiniz. Çizim yapmaya meyilliyseniz ve not yazarken daha fazla özgürlük istiyorsanız, Temel bir not defteri daha uygun olabilir. Temel not defterinde, ekran menüsünü gizlemek için ekranın sağ üst köşesinde bir ok simgesi bulunur. Bu, dikkat dağıtıcı unsurları ekrandan kaldırır, böylece not almaya ve çizmeye odaklanabilirsiniz.

Gelişmiş bir not defteriyle, el yazınızı metne dönüştürebilmeniz için sayfanın satırları arasına yazmanız gerekir. Gelişmiş not defterinde sayfanın yan tarafında bir kaydırma çubuğu bulunur. Bu, notlarınızı yazarken sayfada yukarı ve aşağı hareket etmenizi sağlar. Gelişmiş bir not defteriyle, menüyü her zaman ekranın üst kısmında görürsünüz. Bu, dizüstü bilgisayar ayarlarınızı yapmak için hızlı erişime sahip olmanızı sağlar. Bu defter, şekiller çizebilme ve bunları otomatik olarak özgürce dönüştürebilme, tersine çevirebilme veya sadece büyütüp küçültebilme gibi seçenekler sunar. Matematik denklemlerini yazabilirsiniz ve Bilge bunları otomatik olarak çözecektir, bu öğrenciler veya çalışan profesyoneller için gerçekten kullanışlı bir özelliktir. Metin dönüştürme motoruna bir el yazısı da vardır. Geometrik şekiller çizebilir ve bunları defterinize aktarabilirsiniz.

Yazılım

Kobo ekitap okuyucularda her zaman Linux yer alır. Bu durum KOBO Sage için de farklı değildir. Temel olarak, diğer e-okuyucularının çoğunun sahip olduğu tüm temel Kobo özelliklerine sahiptir. Ana ekran, şu anda okumakta olduğunuz kitapları gösterir ve ayrıca satın alma geçmişinize dayalı olarak bazı önerilen okumalar sağlar. Sağ köşede bir WIFi, senkronizasyon ve geçerli saat ile birlikte Bluetooth ve aydınlatma seviyelerini yapılandırmanız için kaydırıcılar sağlayan bir aydınlatma simgesi vardır. Beyaz LED ışıkları kullanmak, kehribar ve beyazı karıştırmak veya ışıkları tamamen kapatmak arasından seçim yapabilirsiniz. İşaretlenebilen otomatik bir parlaklık simgesi vardır, Sage'de ışık sensörü yoktur, ancak ışık seviyelerini belirlemek için günün saatini kullanır.

Kullanıcı arayüzünün alt kısmında ana ekrana, kitaplığa, not defterlerine, Mağazaya ve keşfete bağlantılar bulunur. Kütüphane, Kobo'dan satın aldığınız veya yandan yüklediğiniz içerik olsun, tüm e-kitaplarınızın yerleştirileceği yerdir. 

Tüm içerik ızgara veya liste görünümüne göre sıralanabilir. Her kitabın daha fazla seçeneği vardır, en kullanışlı olanı onu okundu olarak işaretlemek veya cihazınızdan silmek, süresi dolmuş krediler için kullanışlıdır. Ayrıca yazar, yayıncı veya koleksiyona göre de sıralayabilirsiniz. Ayrıca Calibre'yi yandan yüklenen içerik için kullanabilir veya koleksiyonları daha kolay yönetebilirsiniz.

Kobo yazılımı, bir çizim motoru ve sesli kitap uygulamaları dışında, saf yazılım düzeyinde gerçekten herhangi bir yeni özelliğe sahip değildir. Ana ekranın genel düzeni, tüm cihazlarında oldukça tutarlıdır. 

Son 5 yılda bir Kobo e-okuyucunuz olduysa, sürprizle karşılaşmazsınız. İşletim sistemi çok kararlıdır, hiçbir zaman çökme yaşamaz veya ekranı yeniden başlatmanıza neden olur. Aynı zamanda içerik satın alan Android veya iOS kullanıcıları, geçmişteki tüm satın alma işlemlerini Sage ile senkronize edebilir.

Ekitap Okuma Deneyimi

Kaynak: Kobo

 

Kobo, e-okuyucularını hem sıradan hem de hardcore kullanıcılara çekici hale getirme konusunda harika bir iş çıkarıyor. Rekabetin basitçe eşleşemeyeceği birçok gelişmiş seçeneğe sahipler. En popüler olanlardan biri, kendi yazı tiplerinizi yükleme yeteneğine sahip olmaktır. 

Çoğu e-okuyucu ve e-okuma uygulaması, satır aralığını, kenar boşluklarını veya yazı tipi boyutunu değiştirmek için birkaç farklı ön ayar seçeneğine sahiptir. Kobo işleri farklı yapar, ayrıca yazı tiplerinizin ne kadar ağırlığa sahip olmasını istediğinizi belirlemede ve kenar boşluklarını ve satır boşluklarını yapılandırmada benzersiz esneklik sağlayan bir sürü kaydırıcıya sahiptir.

Kobo Sage, en popüler iki elektronik kitap formatı olan PDF ve EPUB'u okumada mükemmel olacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca CBR ve CBZ ile manga, grafik roman ve çizgi roman desteğine sahipler, böylece kullanıcılar bunları internetten indirebilecek ve okuyucularına kolayca yükleyebilecek veya manga mağazasından satın alabilecekler. Rakuten Kobo'dan uyuz satın almanın bunu yapmanın en iyi yolu olduğunu buldum, çünkü hepsi ekran boyutu için optimize edildi, yandan yüklenen içerik hiçbir zaman doğru biçimlendirilmedi, çoğu akıllı telefonlarda iyi görünmek için yapıldı, büyük ekranda değil e-okuyucular. Sage, EPUB, EPUB3, KEPUB, PDF, MOBI, JPEG, GIF, PNG, BMP, TIFF, TXT, HTML, RFT, CBZ ve CBR gibi sayısız e-kitap formatını destekler.

Bir kitap okurken, kullanabileceğiniz bir dizi seçeneğiniz vardır. Yazı tipi ve özelleştirme seçeneklerinin yanı sıra, bir kelimeye uzun süre basabilir ve anında tanımını alabilirsiniz. Başka bir dil konuşuyorsanız, kelimeyi Japonca, İtalyanca, Almanca, Hollandaca ve daha birçok dilde arayabilirsiniz. Bir kelimeye uzun bastığınızda, tek bir kelimeyi, cümleyi veya tüm paragrafı seçmenize izin verecek bir çapa elde edersiniz. Ardından parmağınızla aşağı bastırarak veya kalemi kullanarak vurgulayabilirsiniz.

Manga veya e-kitap okuyorsanız ve hızlı bir şekilde ilerlemek istiyorsanız, çoğu e-okuyucunun bunun için fazla desteği yoktur. Genellikle sayfa çevirme düğmelerinden birine hızlıca basmanız gerekir, ancak çoğu e-okuyucu artık bunlara sahip değildir, bu yüzden ekranı kaydırmanız yeterlidir. Bazı cihazların kitabın her sayfasını yansıtan bir seçeneği vardır, böylece belirli bir sayfaya hızlıca dokunabilirsiniz, ancak bu Yüzüklerin Efendisi, Tad Williams veya Robert Jordan kitabı için göz korkutucu olabilir. Bu, Kobo'yu ilk olarak Kobo Aura One Limited Edition ile piyasaya sürülen ve yavaş yavaş Elipsa ve Sage dahil olmak üzere diğer cihazlara dahil edilen hızlı bir sayfa çevirme sistemi geliştirmeye teşvik etti.

Tam olarak aşağı geldiğinde, Kobo ciddi okuyucular için en iyi özelliklere sahiptir. İdeal okuma deneyiminizi oluşturmak için benzersiz bir esneklik sunar. Yazı tipinin ağırlığını değiştirmek ve yapmak istediğiniz değişikliklerin öncesi ve sonrası resmini yapmadan önce görmek gibi cesurlar için birçok süper gelişmiş özellik mevcuttur. Ayrıca kendi e-kitap koleksiyonunuzu yandan yükleyebilir ve e-kitap oluşturma motoruna, manga motoruna ve PDF motoruna tam erişime sahip olabilirsiniz. E-kitapların içini çizebilir, düzenlemeler yapabilir, vurgular, alt çizgiler yapabilirsiniz. Bu, bir dizi kullanım durumu, profesyoneller, kitap kulübü üyeleri, öğrenciler veya daha sonra aynı kitaba geri dönebileceklerinden emin olmak isteyen herkes için iyidir ve tüm geçmiş düzenlemeleri oradadır, epik kitaplar için yararlıdır, serinin sayısız kitabıyla.

Kaynak: Kobo

 

Kobo Sage Fiyatı

Kobo Sage Türkiye fiyatı henüz belli değil, ama ABD’de 259.99 dolardan başlıyor. Bu fiyat bazı kullanıcılar için yüksek gelebilir ama Kobo Sage fiyat olarak tıpkı özellikleri ve performansı gibi premium bir ürün. 

Kobo Sage satın almak isteyen okuyucularımız için ülkemizdeki Kobo Sage fiyatını netleştiği zaman belirteceğiz.

Kobo Sage İnceleme Özeti

Kobo Sage, zarif bir şekilde tasarlanmış ve yeni ve ileri düzey kullanıcıların keyfini çıkarabileceği özelliklerle dolu bir başyapıttır. Şirketin şimdiye kadar yarattığı en premium e-okuyucudur ve herkesin yararlanabileceği özellikler ve işlevler vardır. Sadece kitap veya manga okumak istiyorsanız, geniş ekran bol miktarda gayrimenkul sağlar ve E INK, gündüz veya gece gözleri üzerinde çok kolaydır. Kobo kalemi, serbest çizim yapmak, not almak, e-kitapları düzenlemek veya gelişmiş görevler yapmak için bolca fırsat sunar. Kobo, 2009'dan beri donanım üreten gerçekten iyi bilinen bir şirkettir. Çizim motorunu destekleyecekler ve zamanla daha fazla işlevsellik sunulmasını bekleyebilirsiniz, Rakuten güvenilir bir markadır.

E-okuyuculardaki sesli kitaplar Kobo için büyük bir yenilik. Bu, Libra 2'den sonra onu destekleyen ikinci cihaz. Kobo Plus'a kolayca abone olabilir ve kredi alabilir veya ala carte olarak satın alabilirsiniz. Sesli kitap oynatıcı titizlikle tasarlanmış ve özelliklerle dolu. 64 GB depolama alanı, alan bir sorun haline gelmeden önce 100'den fazlasını depolamak için yeterlidir.

Sage'i 4 yaşından eski bir Kobo e kitap okuyucu kullanıyorsanız kesinlikle tavsiye ederim. Dört çekirdekli işlemci sayesinde Kobo Libra 2'den daha hızlı ve daha duyarlı. 

Kobo Forma'nın devam edip etmeyeceğini ve Sage'in yerini alıp almayacağını merak ediyorum açıkçası.