https://gl.kobobooks.com/products/kobo-nia

Kobo Nia Ekitap Okuyucu İncelemesi [Ağustos 2021] - Teknik Özellikler ve Fiyat

Admin Kobo

Kobo Nia E-kitap Okuyucu İncelemesi

 

Kobo Nia, şirketinin 2020 yılında piyasaya sürdüğü ilk e-kitap okuyucu. Genel olarak e-kitap okuma, Overdrive'dan e-kitap ödünç alma veya Pocket'tan kaydettiğiniz makalelerin okumak için harika bir cihaz. Fakat PDF dosyalarını etkili bir şekilde okumak veya web tarayıcısını kullanmak için donanım gücünün biraz zayıf kaldığını söyleyebiliriz. Ancak fiyatından da göreceğiniz üzere bu bir üst segment e-kitap okuyucu değil. 

Kobo Nia E-kitap okuyucu
Kaynak: Kobo

Sizler için Kobo Nia Ebook Reader’ı detaylı olarak inceledik. Diğer Kobo ürün incelemelerimize göz atmayı unutmayın.

Kobo Nia Teknik Özellikler

Detaylara girmeden önce cihazın genel özelliklerini aşağıda bulabilirsiniz. Kobo Nia fiyatı değişiklik gösterdiği için bu tabloda yer almamaktadır.

GENEL

Marka Model

Kobo Nia

CPU

Cortex A53

Çekirdek

Qualcomm Octa-core, 2.0 GHz

İşletim Sistemi

Android 9.0 Freescale IMX6 Solo Lite

RAM

256 MB

Depolama Alanı       

8GB

Ekran

6 inç E-mürekkep dokunmatik ekran (1024 × 758 )

Ekran Piksel Yoğunluğu

212 PPIAydınlatma

Beyaz LED ışıklı önden aydınlatmalı, tek renk, ComfortLight

Pil

1000 mAh

Ağırlık

172 gr

Boyutlar

112.4 x 159.3 x 9.2mm

Kalem

YOK

Dahili Hoparlör

YOK

Su Geçirmezlik

YOK

TEKNİK ÖZELLİKLER

WIFI

WiFi 802.11b/g/n 

Bağlantılar

WiFi 

Desteklenen Formatlar

EPUB, EPUB3, MOBI, JPEG, GIF, PNG, BMP, TIFF, TXT, HTML, RFT, FLEPUB

Giriş/Çıkış

Mikro USB portu

PAKET İÇERİĞİ

1 x Kobo Nia Ekitap Okuyucu

1 x Kullanım Kılavuzu

 

Kobo Nia Donanım

Kobo Nia e-kitap okuyucunun donanım ve yazılım ile ilgili genel özelliklerine yukarıdaki tablodan ulaşabilirsiniz. Tablo dışındaki bazı özelliklerine değinecek olursak ekran biraz basıktır ve çerçeveyle aynı hizada değil.

Aydınlatma için 5 beyaz LED ışığa sahiptir ancak daha yumuşak renk LED ışıkları yoktur. Bu nedenle tam olarak ışıkta eşit dağılım sağlamıyor, maliyeti 30 $ daha fazla olan ve 8 beyaz LED ışığa sahip olan Kobo Clara HD'ye göre soluk kaldığını söyleyebiliriz. Temel olarak, geceleri okuyabilme görevini yerine getiriyor, ancak ışıklandırması bana göre o kadar da iyi değil.

Dahili depolama, anakarta lehimlenen bir SD kart üzerine yerleştirilmiştir, kullanıcı tarafından erişilebilen bir SD kart yuvası yoktur. 

Nia e-okuyucunun tasarımı tamamen siyah bir gövdeye sahip. Ekranın altında yine siyah olan kabartmalı bir Kobo logosu var. Cihazın arkasında başka bir Kobo logosu daha bulunuyor. Arka kısmın 3/4'ünde tutmayı kolaylaştıran girintiler var bu özellik aynı zamanda elinizden kaymamasını sağlar. Bu açıdan kullanımı oldukça rahat. Ayrıca, kolay kolay parmak izi de oluşmuyor. Böylece benim gibi parmak izi görmekten rahatsız oluyorsanız sürekli temizlemek zorunda kalmazsınız. Bunun bir artı olduğunu düşünüyorum. Kobo Nia E-kitap okuyucunun üstünde ve yanlarında hiçbir düğme yok. Güç düğmesi, durum göstergesi ışığı ve Mikro USB bağlantı noktası dahil her şey en alta yerleştirilmiş durumda. Donanım tasarımı düzeyinde, Kobo Nia gerçekten iyi görünüyor. 

Kobo Nia Ekranı
Kaynak: Kobo

 

Ne yazık ki, işlemci gücü ve RAM eksikliği performansı olumsuz etkiliyor. E-kitap indirme ve okuma dışında bir şey yapmak istediğinizde sorun olabiliyor. Menülere veya alt menülere erişmek, internette gezinmek veya bir yüksek boyutlu bir PDF dosyasını görüntülemek istediğinizde yüklenmesi biraz zaman alabiliyor. E kitap okuyucudan beklentinizi tam belirlemeden ve ona göre bu olumsuzlukları değerlendirmeden almamanızı öneririm. 

Kobo Nia Yazılım Özellikleri

 

Kobo, Google Android yerine özelleştirilmiş bir Linux sürümünü çalıştırıyor. Ana ekran, açtığınız veya satın aldığınız son birkaç kitabı gösteriyor. Ekranın geri kalanı, benzer başlıklar ve Kobo çevrimiçi mağazasına giden çeşitli bağlantılara ayrılmıştır. 

Kobo, bir şifre oluşturabileceğiniz bir PIN kilit sistemine sahiptir ve cihaz uyku modundayken onu uyandırmak için şifre girilmesi gerekir bu da siz izin vermediğiniz sürece başkası tarafından e okuyucunuzun kullanımını engeller.

Kütüphane menüsü, zamanınızın çoğunu geçireceğiniz yer. İçeriğinizi, listenizi ve kapak görünümünüzü görüntülemek için iki ana seçenek vardır. Liste modu size tam yazar adını ve kitabın başlığını verirken ve kapak modu temelde yalnızca e-kitabın kapak resmini gösteriyor. Yazara, eklenme tarihine veya yayıncıya göre sıralama yapabilirsiniz. Ayrıca kendi koleksiyonlarınızı oluşturabilirsiniz.

Bir kitabı okumayı bitirdiğinizde, bir yorum veya inceleme bırakma seçeneğiniz vardır. Yazdığınız bu yorumlar otomatik olarak Kobo kütüphanesinde ilgili kitap yorumlarında yer alıyor. Hafızadan tasarruf etmek için, tamamlandığında kitabı cihazınızdan otomatik olarak kaldırma seçeneği de var. 

Kobo, Pocket ile web sitesi ve blog makalelerini doğrudan e-okuyucunuza göndermenizi sağlıyor. Bunu yapmanın en kolay yolu, Chrome, Edge, Firefox veya Safari için ilgili eklentiyi indirmek yeterli. Eklenti üzerinden giriş yaptıktan sonra, okumak istediğiniz tüm hikayeler senkronize edilir. Kobo Nia'nızda okumayı bitirdiğinizde tüm Pocket makalelerini otomatik olarak silme seçeneği de var.

Piyasadaki birçok e-okuyucunun aksine, Kobo' nun derin ve zengin bir dijital kütüphanesi var. Kobo, Kanada'da Kobo Plus adında yeni bir sınırsız abonelik sistemi başlattı ve kullanıcılarına yüz binlerce seçenek sunuyor. Kobo Plus'a doğrudan Nia üzerinden kaydolabilirsiniz. Türkiye henüz bu kapsamda değil, ama ileride Türkiye için de Kobo Plus desteği sunulduğunda faydalı olacaktır.

Kobo yazılım hususunda en sevdiğimiz yönlerinden biri güncellemelerinin sıklığı. Genelde iki ayda bir hata düzeltmeleri, geliştirmeler ve yeni özellikler sunuluyor.  

E Kitap Okuma Deneyimi

Kobo, e-okuyucularını hem sıradan hem de tecrübeli kullanıcılar için çekici hale getirme konusunda iyi bir iş çıkarmış. Kobo Nia E-Kitap Okuyucu kendi yazı tiplerinizi yükleme yeteneğine sahiptir. Bu özellik Amazon'un e-okuyucuları düşünerek geliştirdiği iki yazı tipi olan Bookerly veya Ember gibi seçenekleri kullanmak isteyenler için uygun olduğunu düşünüyorum.

Çoğu e-okuyucunun ve e-okuma uygulamasının satır aralığını, kenar boşluklarını veya yazı tipi boyutunu değiştirmek için birkaç farklı ön ayar seçeneği vardır. Kobo Nia, yazı tiplerinizi ve kenar boşluklarını ve satır boşluklarını yapılandırmada benzersiz esneklik sağlayan bir sürü kaydırıcıya sahiptir. Ayrıca, mevcut ayarlara kıyasla tüm özelleştirmelerinizin nasıl görüneceğini gösteren, öncesi ve sonrasını yan yana görmenize olanak tanıyan gelişmiş seçenekler de vardır. Bu çok pratik ve faydalı bir seçenek olmuş bence.

Kobo Nia, temel olarak EPUB ve KEUB kitaplarını okumak için tasarlandı. CBR ve CBZ ile manga, grafik roman ve çizgi roman desteği de bulunuyor, böylece kullanıcılar bunları internetten indirebilecek ve okuyucularına kolayca yükleyebilecektir. 

Bir kitap okurken, sayfaları çevirmenin tek yolu kaydırma ve hareketlerdir. Fiziksel sayfa çevirme düğmesi yok. Bir not eklemek istediğinizde kelime üzerine basılı tuttuğunuzda manuel olarak bir not eklemenize izin veren sanal bir klavye görünür.

Ayrıca birkaç dikkate değer seçenek daha var. Ekranın altındaki özel bir düğme ile okuma ilerlemenizi izleyebilirsiniz. Belirli bir bölümde ne kadar süre kaldığını ve kitabı ne zaman bitireceğinize dair tahmini süreyi size gösterir. Bazı e-okuma uygulamalarında, siz bir kitap okurken bunu ekranın altında bulabilirsiniz, Kobo' nun bunu isteğe bağlı yapmasını seviyorum. İsteğe bağlı demişken, temelde sayfa numaralarını ve bunun gibi her şeyi kapatmanıza izin veren ayarları da var. 

Kobo Nia Fiyatı

Kobo Nia fiyatı yurt dışında £89.99'dan başlıyor. Kobo'nun resmi sitesine göre ise ülkemizde D&R, İdefix, Hepsiburada, n11, Gittigidiyor ve Panel Kırtasiye'den alınabiliyor. Tabii ki bu web siteleri dışında da Kobo Nia satışı bulunuyor. Sizler için Kobo Nia Ekitap okuyucu fiyatını bu sitelerde inceleyerek aşağıda derledik. 

Lütfen bu fiyatların sadece bilgilendirme maksatlı olduğunu unutmayın. Fiyat değişimlerini sürekli takip etmediğimiz için buradaki tabloyu güncel tutmaya çalışmıyoruz. Ayrıca pazaryerlerinde en düşük fiyatlı satıcıyı eklediğimizi belirtmek isteriz.

MağazaFiyat
D&R849,00 TL
Gittigidiyor949,05 TL
Hepsiburada999,00 TL
İdefix999,00 TL
n11899,00 TL
Panel Kırtasiye1.052,10 TL

 

 

Sonuç

Bu soruya net bir cevap veremiyorum. Ama olumsuz yöne meyilli olduğumu söyleyebilirim. Çünkü ilk defa e-kitap okuyucu alıyor olsanız bile Nia'nun bazı noktaları canınızı sıkabilir. Özellikle donanımla ilgili hususlar. Evet, Kobo Nia fiyatı diğerlerine kıyasla daha uygun ama özellikle uzun süre kullanacağınızı göz önünde bulundurursanız biraz daha para ekleyerek her yönü ile daha iyi bir cihaza sahip olabilirsiniz. Amazon, Kobo ve diğer e-kitap okuyucu üreticilerinin başlangıç seviyesi cihazları sizin için daha iyi bir seçenek olabilir.

Benim için en can sıkıcı noktası PDF dosya okuma deneyimiydi. Bunun sebebi düşük RAM ve azyıf işlemci. Ayrıca 2021'de bir e-okuyucunun 212 PPI ekrana sahip olması için hiçbir sebep yok. 300 PPI ekrana, daha iyi bir aydınlatma sistemine ve daha iyi donanım özelliklerine sahip Clara HD veya Kindle Paperwhite 4'e satın almak daha mantıklı olacaktır.