Kobo

Kobo Elipsa İncelemesi - Özellikleri, Fiyatı ve Daha Fazlası - Ağustos 2021

Admin Kobo

E-kitap okuyucu pazarının en büyük oyuncularından biri olan Kobo yeni bir e kitap okuyucu ile yine karşımızda: Kobo Elipsa. Sizler için yaptığımız Kobo Elipsa incelememizde bu ekitap okuyucu ve not alma tabletini kapsamlı bir şekilde ele aldık. 

Her zaman olduğu gibi, Kobo Elipsa incelemesinin detayları ile uğraşmak istemeyenler için incelememizin özetini aşağıda bulabilirsiniz.

ARTILARIEKSİLER
Geniş ve keskin ekranSarı renk ekran ışığı yok
Stylus kalemNot alma deneyiminin geliştirilmeye ihtiyacı var 
Mağaza ve kütüphanelerle sorunsuz entegrasyon 
Depolama alanı 

Kobo Elipsa İnceleme Özeti

Kobo Elipsa'nın keskin 10,3 inç ekranı ile geniş boyutlu kitap ve belgeleri görüntülemek için mükemmeldir. Kalemi hem doküman işaretleme hem de not alma konusunda ilave büyük bir artı. Herhangi bir özelliği mükemmel olmasa da ve Kobo Elipsa fiyatı bazıları için fazla gelse de genel olarak güzel bir ekitap okuyucu.

Kaynak: KOBO

Hızlı Erişim

Kobo Elipsa Teknik Özellikleri

Ekran

10.3” E Ink Carta 1200 Dokunmatik Ekran 

Ekran Çözünürlüğü

1404 x 1872

Piksel Yoğunluğu

227 PPI

Hafıza

32GB

İşlemci

Quad Core @ 1.8 GHz

RAM512
Bağlantı WiFi 802.11 ac/b/g/n and USB-C
Pil Ömrü3-4 hafta
Ön AydınlatmaComfortLight - Tek Renk - Ayarlanabilir Parlaklık
Boyut 193 x 227.5 x 7.6 mm
Ağırlık383 g
Desteklenen FormatlarEPUB, EPUB3, FlePub, PDF, MOBI, JPEG, GIF, PNG, BMP, TIFF, TXT, HTML, RTF, CBZ, CBR
Cihaz DiliTürkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Katalanca, Portekizce, Danca, Flemenkçe, İsveççe, Fince, Norveççe, Japonca, Çince

Donanım

Kobo Elipsa, yeni ve etkileyici bir 10.3 inç E INK Carta 1200 ekrana sahiptir. Carta 1000 ekranlara göre %20 daha hızlı yanıt süresi ve %15 kontrast oranı iyileştirme özelliğine sahiptir. E-notlar düşünülerek geliştirilen bu ekran teknolojisi kalemle yazma gecikmesini azaltarak daha duyarlı bir kullanıcı arabirimi sağlıyor ve animasyonlara olanak tanıyor.

1404 x 1872 ekran çözünürlüğü ve 227 PPI piksel yoğunluğuna sahip ekranı Kobo Elipsa'nın en öne çıkan yönü olabiliyor diyebiliriz. Düşük ışıklı ortamlar için beyaz LED ışıklı önden aydınlatmalı bir ekrana sahip ve geceleri okumak ve yazmak için Comfort Light ile parlaklığı ayarlayabilir veya siyah üzerine beyaz metin için Karanlık Modu deneyebilirsiniz.

Ekran parlaklığını ayarlamak için parmağınızı ekranın sol tarafında kaydırmanız yeterli. Mum ışığı efekti sağlayan kehribar rengi LED ışıkları maalesef Elipsa'da yok. Pek çok e-kitap okuyucunun hoşuna giden bu bu sıcak mum ışığı efektini sağlayan kehribar LED ışıklarının olmaması ilginç bir tasarım kararı olmuş.

Bu cihazla ilgili en ilginç şeylerden biri de bir WACOM ekranı kullanmamaları, bunun yerine basınca duyarlı kapasitif bir kalem kullanıyor olmaları, ancak diğer dijital not alma cihazlarının kullandığı gibi 4.096 farklı seviyeye sahip olmaması. Bu ekranın benzerini benzer Boyue Likebook P10'da görebilirsiniz.

Kaynak: PCMAG

Kobo Stylus Kalem

Kobo kalemi alüminyumdan ve kalemin içi metal. Yan tarafta farklı şeyler yapan iki farklı düğme var. Bir e-kitap okurken okursanız, işaretlemek için düğmeleri kullanılabilirsiniz. Serbest çizim yaparken, farklı çizgiler ve gölgeler yapabilirsiniz. Kobo Elipsa'nın kalemi kapasitiftir ve şarjlı kalması için tek bir AAA pil gerekli. Kalemi USB ile şarj edebilmek güzel olabilirdi. Pil, kaleme ek bir ağırlık eklemiş. Kobo Elipsa sadece bu kalem ile çakışıyor, yani WACOM tabletlerin kalemlerini veya diğer kapasitif kalemleri Elipsa ile kullanamıyorsunuz. 

Kasa, İşlemci ve Pil

Kobo Elipsa dört çekirdekli 1.8 GHz işlemci, 512 MB RAM ve 32 GB dahili depolamaya sahip. Bu, cihazınıza veri aktarmak ve aynı zamanda şarj etmek için kullanılan USB-C bağlantı noktasına sahip ilk Kobo ürünü. Web'de gezinmek, belgelerinizi ve notlarınızı WIFI 802.11 ac/b/g/n üzerinden Dropbox ile senkronize etmek için Kobo internet tarayıcısını kullanabilirsiniz. İçindeki 2,400 mAh pil size birkaç haftalık kullanım süresi sağlar. 193 x 227.5 x 7,6 mm boyutlara ve 383 gram ağırlığa sahip.

Kobo Elipsa'nın siyah bir renk şemasına ve asimetrik tasarıma sahip. renk şeması siyah ve asimetrik bir tasarıma sahiptir. Cihaz kalınlığı bir tarafta iyice inceliyor. Bunun nedeni, Kobo'nun pili ve tüm büyük bileşenleri ünitenin o tarafına yerleştirmiş olmasıdır. Tasarım biraz Kobo Forma'nın tasarımına benzer, ancak boyutları biraz daha büyük.

Cihazın arkasında da siyah ama aslında kauçuk şeklinde minik ayakları var. Böylece çizilmesinden endişelenmeden bir masaya koyabilirsiniz. Ana sayfa butonu ön taraf yerine yan tarafa yerleştirilmiş. USB-C bağlantı noktası, durum göstergesi ve güç düğmesi de kalın yan tarafta bulunuyor.

Yazılım ve Not Alma Deneyimi

Kobo e kitap okuyucular Linux işletim sistemine sahip ve bu durum Elipsa için de değişmiyor. Yazılım açısından düşünüldüğünde, temel olarak, diğer e-okuyucularının çoğunun sahip olduğu tüm temel Kobo özelliklerine sahiptir. Ana ekran, şu anda okumakta olduğunuz kitapları gösterir ve ayrıca satın alma geçmişinize dayalı olarak bazı kitaplar önerir. Sağ köşede bir WiFi, senkronizasyon ve geçerli saat var ve parmağınızı ekranın üstünden, ortasından aşağı doğru sürüklerseniz, parlaklık seviyesini, Bluetooth ayarlarını, Uçak Modu'nu kontrol etmek için bazı kısayollar açabilirsiniz.

Kullanıcı arayüzünün alt kısmında ana ekrana, kitaplığa, not defterlerine, Mağazaya ve daha fazlasına bağlantılar bulunur. Kütüphane, Kobo'dan satın aldığınız veya yandan yüklediğiniz içerik olsun, tüm e-kitaplarınızın yerleştirileceği yerdir. Overdrive e-kitapları da burada saklanacaktır. Tüm kitaplar ızgara veya liste görünümüne göre sıralanabilir. Her kitabın daha fazla seçeneği vardır, en kullanışlı olanı onu okundu olarak işaretlemek veya cihazınızdan silmek, süresi dolmuş krediler için kullanışlıdır.

Kaynak: KOBO

E-kitap okumak için büyük ekran dışında Elipsa'yı satın almanızın en büyük nedenlerinden biri çizim deneyimidir. Kobo'dan satın alınan e-kitaplara veya yandan yüklenen kitaplara çizim yapmak için eşlik eden kalemi kullanabilirsiniz. Kalemdeki vurgulama düğmesine tıklayabilir ve belirli bir kelimeyi veya metin gövdesini vurgulayabilirsiniz. Daha sonra bu vurguyla ilgili bir not alabilirsiniz. Tek bir kelimeyi vurgularsanız, bir sözlük açılır ve size anında bir tanım verir ve Wikipedia'ya bağlantılar sağlar. Kütüphaneden ödünç aldığınız veya Kobo'dan satın aldığınız e-kitapların üzerine yazarsanız, dijital haklar yönetimine (DRM) sahip oldukları için onları Dropbox'a kaydedemez veya PC'nize aktaramazsınız. Bunlar yalnızca cihazınızın dahili deposunda saklanır ve Elipsa'yı fabrika ayarlarına sıfırlarsanız, düzenlenen tüm e-kitaplarınız kaybolur.

PDF dosyalarını görüntülemek ve düzenlemek de amiral gemisi işlevlerinden biridir. Belirli bir kelimeyi veya metin gövdesini geleneksel bir şekilde vurgulayamasanız da, belge üzerinde herhangi bir yere serbest elle çizim yapabilirsiniz. Temel olarak vurgulama düğmesine basmanız ve vurguyu boyamanız gerekir, bunu sadece karalama olarak düşünün. DRM'siz PDF dosyalarını cihazlarınızın dahili deposuna kaydedebilir, Dropbox'a gönderebilir veya PC/MAC'inize aktarabilirsiniz. PDF düzenleyicide gelişmiş çizim özellikleri yoktur, ancak yine de çoğu marka bu özelliği sunmaz. Özel çizim uygulamalarında serbest çizim yaparken size verdikleri gibi, PDF dosyaları üzerinde çizim yapmak için size aynı kullanıcı arayüzünü verdikleri için, Remarkable'ın bunu en iyi şekilde yaptığını buldum.

10,3 inçlik geniş ekranın PDF dosyalarını çok iyi idare ettiğini buldum ve biraz hafif düzenleme yapabilirsiniz, ancak bir güç merkezi beklemeyin. Belgenin belirli alanlarını izole etmek için sıkıştırabilir ve yakınlaştırabilirsiniz ve sağ üstte yönlendirmeye yardımcı olan bir mini harita vardır. Başvuruları tamamlamak, sözleşmeleri imzalamak veya belgelere sadece imzamı elle yazmak için sıklıkla e-notları kullanırım.

Kobo Elipsa'da serbest çizim yapmak istiyorsanız, iki farklı defter türü vardır. Temel not defteriyle, eskiz defterinde olduğu gibi sayfanın herhangi bir yerine yazabilirsiniz. Ancak, el yazınızı metne dönüştüremezsiniz. Çizim yapmaya meyilliyseniz ve not yazarken daha fazla özgürlük istiyorsanız, Temel bir not defteri daha uygun olabilir. Temel not defterinde, ekran menüsünü gizlemek için ekranın sağ üst köşesinde bir ok simgesi bulunur. Bu, dikkat dağıtıcı unsurları ekrandan kaldırır, böylece not almaya ve çizmeye odaklanabilirsiniz.

Okuma Deneyimi

Kobo, e-okuyucularını hem sıradan hem de hardcore kullanıcılara çekici hale getirme konusunda harika bir iş çıkarıyor. Kobo Nia, Kobo Forma, ve Kobo Libra H2O'da gördüğümüz deneyimin benzerini Elipsa'da da yaşıyacaksınız. Rekabetin basitçe eşleşemeyeceği birçok gelişmiş seçeneğe sahipler. En popüler olanlardan biri, kendi yazı tiplerinizi yükleme yeteneğine sahip olmaktır. Bu, Amazon'un e-okuyucular düşünülerek geliştirdiği iki yazı tipi olan Bookerly veya Ember gibi şeyler yüklemek istiyorsanız kullanışlıdır.

Çoğu e-okuyucu ve e-okuma uygulaması, satır aralığını, kenar boşluklarını veya yazı tipi boyutunu değiştirmek için birkaç farklı ön ayar seçeneğine sahiptir. Kobo işleri farklı yapar, ayrıca yazı tiplerinizin ne kadar ağırlığa sahip olmasını istediğinizi belirlemede ve kenar boşluklarını ve satır boşluklarını yapılandırmada benzersiz esneklik sağlayan bir sürü kaydırıcıya sahiptir.

Kobo Elipsa, en popüler iki elektronik kitap formatı olan PDF ve EPUB'u okumada mükemmel olacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca CBR ve CBZ ile manga, grafik roman ve çizgi roman desteğine sahipler, böylece kullanıcılar bunları internetten indirebilecek ve okuyucularına kolayca yükleyebilecek veya manga mağazasından satın alabilecekler. Elipsa EPUB, EPUB3, PDF, MOBI, JPEG, GIF, PNG, BMP, TIFF, TXT, HTML, RFT, CBZ ve CBR'yi destekler.

Bir kitap okurken, kullanabileceğiniz bir dizi seçeneğiniz vardır. Yazı tipi ve özelleştirme seçeneklerinin yanı sıra, bir kelimeye uzun süre basabilir ve anında tanımını alabilirsiniz. Başka bir dil konuşuyorsanız, kelimeyi Japonca, İtalyanca, Almanca, Hollandaca ve daha birçok dilde arayabilirsiniz. Bir kelimeye uzun bastığınızda, tek bir kelimeyi, cümleyi veya tüm paragrafı seçmenize izin verecek bir çapa elde edersiniz. Ardından parmağınızla aşağı bastırarak veya kalemi kullanarak vurgulayabilirsiniz.

Kobo Elipsa Fiyat

Fiyatın pek çok e kitap okuyucu seçimi için belirleyici olduğunun farkındayız. Özellikle ülkemizde, eklenene vergilerle beraber fiyatlar çok üst seviyelere çıkabiliyor. Kobo Elipsa fiyatı içinde kılıfı ve kalemi de olan haliyle yurt dışında $399.99 seviyelerinde. Ülkemizde bu fiyat biraz daha üst seviyelere çıkıyor. Aşağıdaki tabloda incelememizi yaptığımız tarih itibarıyla (25 Ağustos 2021) Kobo Elipsa Fiyatını görebilirsiniz. Fiyatları sadece bilgilendirme için eklediğimizi belirtir, güncel fiyatlar için diğer kaynaklara göz atmanızı tavsiye ederiz.

E-ticaret Sitelerindeki Kobo Elipsa Fiyatları (Ağustos 2021)

PlatformFiyat
D&R4.799 TL
İdefix4.899 TL
Hepsiburada5.999 TL
Trendyol5.499 TL

Kobo Elipsa İncelemesi Sonucu

Kobo Elipsa kesinlikle güzel bir cihaz. E kitap okuyucu olarak kullanmaya ilave olarak not alabilir, çizim yapabilir, ve tabii ki 10,3 inç E Ink ekranında daha büyük kitapları okuyabilirsiniz. Entegrasyonlarını kullanarak kütüphanelerden ekitapları ödünç alabilir, uzun makalelerinizi notlar alarak okuyabilirsiniz. Özellikle çizgi roman okuyucuları için (siyah beyaz) geniş ekran mükemmel. Kalem kullanışlı olsa da bazen sorunlar yaşayabilirsiniz. Geniş boyutu ve 383 gramlık ağırlığı, özellikle tek elle uzun süreler boyunca kullanmayı zorlaştırıyor. Dolayısıyla, tatilde plajda sürekli elinizce bulundurmayı planlıyorsanız daha küçük bir ekitap okuyucu düşünebilirsiniz.