E-kitap Okuyucu Nedir? Nasıl Çalışır? Nasıl Kullanılır?

Admin Bilgi Bankası

E kitap Okuyucu Nedir?

E-kitap okuyucu, e-reader veya kitap okuma tableti dijital kitapları, daha yaygın bir tabirle elektronik kitapları, okumaya yarayan taşınabilir elektronik kitap okuyucu cihazlardır. Düşük güç tüketimi ile uzun saatler kullanılabilecek şekilde tasarlanırlar. Ekranlarında geleneksel elektronik cihaz ekranlarından farklı olarak, gözleri yormayan ve fazla güç tüketmeyen e-mürekkep teknolojisi kullanılır. Elektronik kitap okuyucu veya e-reader olarak da bilinirler. İsterseniz 2019'un en iyi e-kitap okuyucusu konulu incelememizde bu senenin en iyi e-kitap okuyucularını görebilirsiniz.

Siyah kasa ve beyaz ekrana sahip bir e-kitap okuyucu

E-kitap okuyucular nasıl çalışır?

Geleneksel kitapların dijital versiyonu olarak da düşünebileceğiniz e-kitaplar cihazlarda bir dosya olarak bulunur. Sahip olduğunuz cihazın desteklediği formatlar farklı olsa da .txt, .epub, .pdf, .azw, ve .mobi bilinen yaygın formatlar arasındadır.

E-kitap dosyalarınızı e-kitap okuyuculara farklı şekillerde atabilirsiniz. WiFi ile desteklenen kütüphaneye bağlanarak e-kitaplarınızı indirebilir, veya hariçten indirdiğiniz dosyaları aktarabilirsiniz. 

E-kitap okuyucu nasıl kullanılır?

Eski e-kitap okuyuclar tuş kontollü olsa da günümüzde pek çok e-kitap okuyucu dokunmatik bir ekrana sahiptir. Dolayısıyla bir kitap açma veya sayfa çevirmek için ekranı kullanabilirsiniz. Kindle Oasis gibi modellerde tek elle kullanımı kolaylaştırmak için dokunmatik ekrana ilave olarak buton da yer almaktadır. Kullanım açısından bir tabletten farkı olmadığını söylemek mümkün. Hatta bazı e kitap okuyuclar, renkli ekranları, Android işletim sistemi ve kalemleri ile tablet özellikleri tamamen taşıyor.