ekitap okurken sayfa değiştiren kişi

E-kitap Nedir? Nasıl Okunur? Avantajları Nelerdir?

Admin Bilgi Bankası

Nedir bu kağıt kokusunu içimize çektiğimiz, rengine göre mi yayınevine göre mi dizeceğimize karar veremediğimiz kitapları bir kenara bıraktıran, son yıllarda dillerden düşmeyen e-kitap? Neden dijital kitap olayı bu kadar tutuldu? Buyrun birlikte göz atalım. 

E-kitap Nedir?

Elektronik kitap ya da e-kitap (e-book) olarak tanımlanmış olan bu kitap türü yazılı veya resimli ve hatta sesli ya da ikisinin, üçünün beraber bulunduğu, dijital ortamlarda yayınlanan, bilgisayardan, cep telefonundan, tabletten vb cihazlar kullanılarak görüntülenen, okunan, bize çeşitli bilgisayar dosyaları olarak sunulan formatların genel adıdır.

İlk zamanlarda var olan basılı kitapların elektronik ortamdaki versiyonu olarak bir tanımlanma yapılmış ancak günümüzde yalnızca dijital ortamlarda yayınlanıp kağıt baskısı hiç yapılmamış kitaplar oldukça fazladır. Bu nedenle bu tanımlama artık yetersizdir denilebilir. 

 E-Kitap Nasıl Okunur?

Arka planda gereksiz ışık olmadan, gözünüzü yormadan (e-ink yani e-mürekkep ekran teknolojisi ile) rahatça ve keyifle okuyabilmeniz için bazı e-kitap okuyucuları (ebook okuyucu) geliştirilmiştir. Çünkü bu elektronik kitaplar farklı formatlarda oluşturuluyor. En sık kullanılan formatlardan biri Windows tarafından geliştirilen Microsoft Reader ile okunabilen LIT formatı, ikincisi Adobe tarafından geliştirilen Adobe ebook reader ile okunabilen, farklı işletim sistemleriyle de kullanılabilen PDF formatıdır. 

Bunların dışında kullanılan e-kitap formatları ise sıralama olmaksızın şu şekildedir;

 • AZW / AZW3

 • Epub
 • Mobi
 • IBA
 • PDF
 • FB2
 • LRF, LRS, LRX
 • Plain text
 • RTF
 • Post Script
 • DJVU
 • LIT

Gerekli olan okuyuculardan bazılarını ücretsiz olarak internetten edinebilirsiniz. Ya da direkt olarak telefonunuza veya tabletinize indirip okuyabilirsiniz. Daha kaliteli bir dijital kitap okuması için; örneğin yazı tipini, boyutunu vs sizin seçeceğiniz şekilde seçenekler sunan e-kitap okuyucular kullanabilirsiniz. 

E-kitap okuyucu nedir, nasıl çalışır, nasıl kullanılır hakkında ayrıntılı bilgi almak için linke tıklayarak ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Ayrıca 2019’un en iyi 4 e-kitap okuyucusu incelemesini de sizin için hazırladık.

E-kitap Okumanın Avantajları 

Kitapseverler için kitabı elde tutmak, kokusunu almak, sayfaları çevirirken hissetmek vazgeçilmezdir diye düşünüyoruz. Ancak, e kitaplar getirdikleri yeniliklerle bizlere farklı avantajlar sunuyor. Sanal bir kitaplık oluşturma fikri size de hoş gelmiyor mu? E-kitap okuma avantajlarını kısaca şöyle sıralayabiliriz:

 1. Binlerce sayfa sayısına sahip kitapları, kocaman bir kütüphaneyi hafif cihazlarla yolculuk sırasında, kafede veya istediğiniz her yerde her an yanınızda taşıyabilirsiniz.
 2. Geceleri kitap okumak istediğinizde dijital kitap size en büyük kolaylığı sağlar.
 3. Düz yazı dışında ses, video, resim içerebildiği için sadece ya da sürekli yazı okumak istemeyenler için iyi bir alternatiftir.
 4. Kitapların yayabileceği kağıt tozlarına karşı alerjik yapıda olan insanlar için oldukça uygundur.
 5. Online olarak klasik kitapları da satın alabilirsiniz ancak e-kitap okuyucusu iseniz kargo beklemeyerek zamandan, ekstra kargo ücreti vermeyerek paradan tasarruf etmiş olacaksınız. E kitapların size maliyetinin düşük olduğunu ayrıca belirtmiş olalım.
 6. Yazar kitapta herhangi bir değişiklik yapmak isterse kolaylıkla ve hızlıca yapabilir, buna sizde anında güncelleme ile ulaşabilirsiniz.
 7. E okuyucu uygulamalarını kullanarak istediğiniz boyutta istediğiniz karakterde yazı tipleri oluşturabilirsiniz.
 8. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirtilen verilere göre; Bir ton kâğıt, 2.4 ton odun kullanılarak elde ediliyor. 2.4 ton odun elde edebilmek amacıyla da en az 18 büyük çam ağacının kesilmesi gereklidir. O bir ton kağıdı elde etmek için ayrıca 450 ton kadar su ve 7500 kwh küsür elektrik enerjisi gerekiyor. E kitap okuyucusu olarak standart bir kitap basımı için gerekli olan 10-12 kadar ağacın kesilmesinin önüne geçerek sizde doğayı korumaya katkıda bulunursunuz.