Amazon Kindle Paperwhite 5 - 11. Nesil 2021 İncelemesi

Admin Kindle

Geçenlerde Amazon’un Kindle Paperwhite 5’i ön satışa açtığını duyurmuştuk. Sonunda Amazon Kindle Paperwhite 5 incelemesi için bir cihazı aldık. Bu yazıda kapsamlı olarak Kindle Paperwhite 5 özelliklerini inceleyeceğiz. Başta 11. Nesil Kindle Paperwhite 5 fiyatı ve diğer her konuda bilmeniz gereken her şeyi ele aldık. 

Hızlı Erişim

Öncelikle incelememizin özetini kısaca aşağıya bırakalım. 

Amazon Kindle Paperwhite 5 Eksileri ve Artıları

 

Artıları

Eksileri

Daha geniş ekran

Daha pahalı

Daha hızlı sayfa değiştirme

Hafıza genişletme seçeneği yok

Sıcak aydınlatma

Hoparlör veya 3.5 mm kulaklık girişi yok

USB-C

 

 

Paperwhite 5 incelememizi okumak istemeyenler için cihaz genel özelliklerini de aşağıya bırakalım.

 

11. Nesil Kindle Paperwhite 5 Özellikler

Ekran Boyutu

6.8 inç

Piksel Yoğunluğu

300 ppi

Boyut

124.6 x 174.2 x 8.1 mm

Ağırlık

205 g

Depolama

8 GB

Pil Ömrü

10 haftaya kadar

Bağlantı

Wi-Fi ve Bluetooth

 

Desteklenen Ekitap Formatları

AZW3, AZW, TXT, PDF, MOBI, PRC,

HTML DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, Sesli Kitap için AAX

Kutu İçeriği

Kindle Paperwhite 5, USB-C şarj kablosu,

kullanım kılavuzu

Renk

Siyah

Available Colors

Black

Fiyat

139 ABD Doları

  

 

Kindle Paperwhite 5 Detaylı İncelemesi

Kaynak: Amazon

 

Donanım

Amazon Kindle Paperwhite 11. nesil, 1236 x 1648 ve 300 PPI çözünürlüğe sahip 6.8 inç E INK Carta HD dokunmatik ekrana sahiptir. Bir önceki versiyon Kindle Paperwhite 4, 5 LED ışıklı mükemmel bir aydınlatma sistemine sahipti, ancak Paperwhite 5, kullanıcılara mum ışığı efekti elde etme yeteneği veren 17 beyaz ve kehribar rengi LED ışığa sahip. Bu, Amazon'un sıcak ışık perdesini Paperwhite'a ilk getirdiği zamandı, eskiden Kindle Oasis'e özeldi. Ekran, bir cam tabakasıyla korunan çerçeve ile aynı hizada. Bu cam tabaka lamba veya güneş ışığını biraz yansıtıyor gibi. Tabii ki çok fazla rahatsız etmiyor. Bu arada yeni e-kitap okuyucuların pek çoğu e-mürekkep ekranları koruyan bir cam tabaka ile geliyor artık. 

Yeni Paperwhite ile ilgili sevdiğimiz şeylerden biri, çerçevelerin daha küçük olması. Yanlarda ve üstte çok daha az çerçeve var.

Kasanın altında altında bir NXP/Freescale 1GHZ işlemci, 1GB RAM ve 8GB dahili depolama bulunuyor. Şarj etmek veya dijital içeriği aktarmak için USB-C aracılığıyla bilgisayarınıza bağlayabilirsiniz. Kindle Paperwhite 5’te mobil veri seçeneği yok. Sadece WiFi bağlantısı da yeterli olacaktır.

Kindle Paperwhite 5'in en büyük avantajlarından biri, Audible sesli kitapları doğrudan e-okuyucu üzerinden satın alabilmesi ve Bluetooh üzerinden kablosuz kulaklık veya hoparlör bağlanabilmesi. 

Ses kalitesi çok iyi, ancak tamamen Bluetooth aksesuarlarının kalitesine bağlı. İki metreye kadar tatlı suya 60 dakikaya kadar ve 0,25 metreye kadar deniz suyuna 3 dakikaya kadar yanlışlıkla daldırmaya karşı koruma sağlamak üzere IPX8 olarak derecelendirilmiştir. Bu, küvette okuyorsanız veya Kindle'ın üzerine bir şey döktüğünüzde kullanışlıdır, zarar verme konusunda endişelenmenize gerek kalmadan temizlemek için musluk suyunun altında çalıştırabilirsiniz. Pil, bir e-okuyucu için çok sağlam olan yaklaşık on hafta sürecek. 124,6 x 174,2 x 8,1 mm boyutlarındaki Kindle Paperwhite 5 205g ağırlığında.

Paperwhite 5, önceki modellere kıyasla çok minimalist. Arkası simsiyah ve Kindle yazan piyano siyahı kabartmalı bir logoya sahip. Ünitenin altında USB-C bağlantı noktası, güç düğmesi ve durum gösterge ışığı bulunur. Ana sayfa düğmesi veya manuel sayfa çevirme düğmeleri yok, ayrıca bir SD kart aracılığıyla genişletilebilir depolama da yok. 

Amazon, Kindle Paperwhite 5’in tasarımında çok büyük değişikliğe gitmemiş. Tanıdık bir görüntü, nispeten gelişmiş özelliklerle bizlere sunuyor. 

Yazılım

Kindle Paperwhite 5 yazılım olarak eski modellerden çok da farklı değil. Arayüz zaten aynı diyebiliriz. Ön aydınlatmalı ekranı, renk sıcaklığı sistemini değiştirmek, karanlık modu açmak, yeni Bluetooth cihazlarını eşleştirmek veya WIFI bağlantısını değiştirmek istiyorsanız, ekranın en üstünde, ortasında aşağıyı gösteren küçük bir ok var. Bu düğmeye bastığınızda, ihtiyaçlarınıza göre her şeyi değiştirebileceksiniz. Önden aydınlatmalı ekran, aydınlatmayı ayarlamak için kontrol edilebilen iki kaydırma çubuğuna sahiptir. Sıcak bir mum ışığı efekti sağlamak için sadece beyaz led ışıkları açabilir veya ikisini aynı anda açabilirsiniz. Ekranın parlaklığını saatle otomatik olarak kontrol etme seçenekleri de bulunurken Signature Edition, ortamınıza bağlı olarak bunu yapmak için bir ortam ışığı sensörüne sahiptir. Işıkların yanmasını istemiyorsanız, onları tamamen kapatabilirsiniz ve hiçbir LED ışığı görünmeyecektir.

Kobo ve diğer modellerden farklı olarak Kindle reklam gösterebiliyor. Fiyat olarak daha uygun olan reklamlı modeller cihazı kullanmıyorken bazı kitapları reklam olarak erkana veriyor. 

Ekitap severler arasında sesli kitaplar büyük ilgi görüyor, Audible bu alandaki en başarılı şirket ve en uzun süredir var. Belirli pazarlarda, kullanıcıların kitapçının yanında sesli kitap yazan başka bir sekmesi olacak. Sesli kitap oynatıcı ile birlikte Kindle'da satın alabilir ve dinleyebilirsiniz. Bu, Android veya iOS için Audible uygulamasının ana istemcisi olarak tam özellikli değildir, ancak belirli bir zaman diliminden sonra ses seviyesini, oynatma hızını ayarlayabilir, bölümlere atlayabilir, içindekiler tablosuna erişebilir ve hatta sesli kitabın oynatılmasını durdurabilirsiniz. , dinlerken uykuya dalmayı sevenler için kullanışlıdır. En altta hangi Bluetooth cihazının bağlı olduğu yazıyor ve hatta bir yer imi bile oluşturabilirsiniz.

30 saniye ileri veya geri atlayabileceğiniz özelliği seviyorum. Bir sesli kitabı çalarken bırakırken, birkaç dakika dışarıda koşarken veya kaldırıma çöpü götürürken gerçekten kullanışlıdır ve bir veya iki dakika geriye atlayıp kaçırdığınız şeyi yakalayabilirsiniz.

Okuma Deneyimi

Kaynak: Amazon

 

Paperwhite 5, 11. nesil, kitapçıdan satın alınan kitapları ve ayrıca yandan yüklenen kitapları da destekler. Kindle Format 8 (AZW3), Kindle (AZW), TXT, PDF, korumasız MOBI, PRC'deki e-kitapları yerel olarak okuyabilirsiniz; Dönüştürme yoluyla HTML DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, PMP; Sesli ses formatı (AAX). Bu model 8 GB depolama alanına sahiptir, ancak gerçekten yalnızca 5.1 GB'a erişiminiz vardır, bunun nedeni işletim sisteminin ve tüm yazılımın yer kaplamasıdır.

Okuma uygulamasının, ayarlarınızı kaydedebileceğiniz bir profil bölümü vardır. Buna satır aralığı, kenar boşlukları yazı tipi boyutu, yazı tipi türü dahildir. Kindle'ı birden fazla aile üyesiyle paylaşabilir ve her birinin kendi özel ayarları olabilir. E-okuma deneyimi hakkında kazdığım özelliklerden biri, bir bölümde kalan süre veya hangi sayfada olduğunuz gibi şeyleri kapatma yeteneğidir. Durum çubuğunu ortadan kaldırmak veya tamamen kapatma seçeneği sunmak gerçekten mükemmel. Bunu Aa menüsünde yapılandırabilirsiniz. En iyi yeni özelliklerden biri, yeni sayfa çevirme animasyon sistemidir. Sayfayı diğerine çevirirken sayfaları sorunsuz bir şekilde karıştırabilirsiniz. Bu, tepe ve dönüş animasyonlarına sahip Android veya IOS için Kindle uygulamasından oldukça farklı olan hoş bir geçiş sürecidir. Sayfa dönüşlerinden bahsetmişken,Bu model, hızı %20 oranında artırdı, bu nedenle önceki nesil Paperwhite'den bile daha hızlılar.

PDF deneyimi aslında geçmişte piyasaya sürülen tüm Paperwhite modelleri arasından en iyisi diyebiliriz. Cihaza PDF dosyaları yüklediğinizde, onları bir şampiyon gibi ele alıyor. Sağ alt köşede, görüntülenen sayfanın ekran görüntüsünü içeren küçük bir mini harita olacaktır. Bu, tam konumlandırmayı yönlendirmeye ve görüntülemeye yardımcı olacaktır. Sayfa çevirme hızları, bir e-kitapla karşılaştırıldığında gözle görülür şekilde azalır, ancak Kindles, formatı anlamlı bir şekilde desteklemek için gerçekten oluşturulmamıştır. Genel olarak, PDF destekli birkaç dikkate değer özellik vardır. Bir metin parçasını sıkıştırabilir ve yakınlaştırabilir ve vurgulayabilir, belirli kelimeleri veya bir metin gövdesini seçebilirsiniz. Yabancı bir dile çevirmek veya sözlükten tanımı aramak için seçenekler var. Kaydırma çubuğu belgeyi aydınlatmaya veya koyulaştırmaya yardımcı olur,doğru renk düzeltmesine sahip olmayan taranmış bir PDF olup olmadığına bağlı olarak.

Manga desteği gerçekten çok iyi. Ekstra geniş ekran daha fazla alan sağlar. Bunları kitapçıdan satın alırsanız, 6,8 inç ekran için optimize edilmişlerdir ve bu, konuşma balonlarını okumak için gerçekten sıkıştırmanıza ve yakınlaştırmanıza gerek kalmamasını sağlar. Ayrıca ekranın sol veya sağ tarafını basılı tutabileceğiniz ve ekranın ortasında kaç sayfa olduğunuzu belirten küçük bir pencere ile süper hızlı ileri ve geri atlayabileceğiniz hızlı bir sayfa çevirme motoru vardır. dönüyor.Manga sayfa çevirme hızı da oldukça iyi. 

Amazon Kindle Paperwhite 5 Fiyat

Ülkemizde henüz satışa sunulmayan Kindle Paperwhite 5 fiyatı ABD’de 139 dolardan başlıyor. Reklamsız versiyonu ise biraz daha pahalı. Ülkemizde satışa sunulduğunda fiyatları güncelleyeceğiz. Bizce bu fiyat artışı Amazon Kindle Paperwhite 5 için oldukça iyi. Zaten sık sık fiyat kampanyaları olduğu için daha uygun fiyatlara almanız da mümkün. Henüz Amazon Kindle Paperwhite 5 ikinci el olarak bulunmayabilir ama ilerleyen zamanda ikinci el almayı da düşünebilirsiniz.

Amazon Kindle Paperwhite 5 İnceleme Sonucu

11. nesil 2021 Amazon Kindle Paperwhite 5, birçok ciddi faydası olan harika bir e-okuyucu. Büyük 6,8 inç ekran, her zamankinden daha fazla metin sığdırıyor. Sayfa geçişleri çok daha hızlı ve hem kitap, hem manga ve pdf okuma performansı iyileştirilmiş gibi duruyor.

Amazon Kindle Paperwhite 5’i satın almalı mısınız? Bence evet. Özellikle Paperwhite 2-3 gibi eski bir model kullanıyorsanız bu cihaz çok daha hoşunuza gidecektir. Paperwhite 4’ünüz varsa bence gerek yok.