Amazon Kindle Oasis 3 (10.nesil) Özellikleri ve Fiyatı [Ağustos 2021]

Admin Amazon Kindle

Amazon Kindle Oasis 3 2019 e-Kitap Okuyucu İncelemesi

Üçüncü nesil Amazon Kindle Oasis 3, Amazon'un şimdiye kadar yaptığı en iyi e-kitap okuyucu olabilir. Fiyat olarak Paperwhite 3 ve başlangıç modeli olan Kindle'a kıyasla daha yüksek olsa da sahip olduğu özellikler ile kesinlikle farklı bir kullanıcı deneyimi vadediyor. Sizler için Kindle Oasis 3 e-book reader'ı inceledik. Bu arada, Oasis 3, 10. nesil Oasis ve 2019 model hepsi aynı şey.

Onlarca paragraf okumak istemeyenler için Kindle Oasis 10. nesil'in eksileri ve artılarını listeledik. 

ARTILARIEKSİLER
Yumuşak renkli ön aydınlatmasıDiğer Kindle modelleri gibi cebe sığmıyor
Premium tasarımPahalı fiyat
Geniş ekran (7 inç)Reklamlar
Fiziksel sayfa değiştirme butonları 
Uzun Pil Ömrü 
Şık metalik tasarım 

Her zamanki gibi incelememizin detaylarına geçmeden önce genel özellikleri aşağıdaki tablodan bulabilirsiniz.

Kindle Oasis 3 2019 Özellikleri

Ekran

7 inçlik Amazon Paperwhite ekran

16 kademeli gri ekran özelliği

Piksel Yoğunluğu

300 ppi

Ekran Boyutu

6.3” x 5.6” x 0.13-.33” (159 x 141 x 3.4-8.4 mm).

Ekran Aydınlatması

25 LED

Ağırlık

188 g

Depolama

8 GB veya32 GB

Pil Ömrü

6 haftaya varan pil ömrü

Wi-Fi

802.11b, g, or n

Desteklenen Formatlar

AZW3, AZW, TXT, PDF, MOBI, HTML DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG,

*Sesli kitaplar için AAX destekleniyor

BağlantılarBluetooth
SugeçirmezlikVAR
 

Şimdi Kindle Oasis 3 incelememize geçebiliriz. Şuraya ürünün görselini koymakla başlayalım. 

Kaynak: Amazon

 

Kindle Oasis 3 İncelemesi - Tasarım

Alüminyum kasaya sahip Kindle Oasis tasarım olarak kesinlikle zarif ve kullanışlı hatlara sahip. Klasik görünüm tercih edenler için grafit-gümüş modeli tavsiye ediyoruz. Şampanya-altın renkli modelse biraz daha havalı renkler tercih edenle riçin idea. 

Oasis 2'de gördüğümüz arka kasa tasarımı bu modelde de devam ediyor. Konik arka kasa tutmayı kolaylaştırıyor. 

Paperwhite'ın aksine, Amazon Kindle Oasis'te gezinme ve sayfa çevirme için fiziksel düğmeler var. Ben fiziksel sayfa değiştirme düğmelerini çok kullanışlı buluyorum. Bana göre gecikmeye sahip dokunmatik bir ekrandansa bu tür fiziksel butonlar çok daha iyi. 

188 gramlık Oasis, Paperwhite ve Kindle modellerine kıyasla biraz daha ağır, ama 6 gramlık bir farkın kimse için sorun olacağını düşünmüyorum. 

Bu tasarım, konik arka plan ve güç düğmelerinden bahsediyorum, herkesin hoşuna gitmeyebilir. Ancak, biz tasarımı oldukça iyi bulduk. 

Dayanıklılık ve Su Geçirmezlik

Neredeyse her zaman plajda, havuz kenarında, dağda bayırda kitap okuyabilme üzerinden reklamı yapılan ekitap okuyucuların toz ve su geçirmezlik özellikleri vazgeçilmez diyebiliriz. Eskiden Kindle Oasis suya dayanıklı tek modelken, artık bu özellik standart hale gelmiş durumda. Paperwhite ve yeni Kindle'da su geçirmezlik özelliğine sahip. 

Kindle Oasis 10.nesil, IPX8 su geçirmezlik notuna sahip. Deneyip denememek size kalmış ama küvette bir saat suyun altında tutsanız bile birşey olmuyor (Paperwhite da aynı durumda). Hatta fiziksel düğmeleri sayesinde sayfa değiştirmeye bile devam edebiliyorsunuz. 

Kindle Oasis 2019 Ekranı

Kaynak: Amazon

Gelelim Oasis 3'ün en öne çıkan özelliğine: Ekran. Amazon Kindle Oasis diğer modellere kıyasla sadece daha geniş bir ekrana sahip değil, aynı zamanda daha iyi bir aydınlatmayla geliyor. Öncelikle, ekran aydınlatmasını sıcak bir tona değiştirebiliyorsunuz. Yukarıdaki resimde ne demek istediğimi göreceksiniz. İyi de bu ne işe yarıyor diyebilirsiniz. Bu ışık özellikle gece kitap okuyanlar için idea. Gözü yormamaya ilave olarak uykuya da kolayca dalmanızı sağlıyor. Hem sahaflardaki eski kitap kokusunu alamasak da bu renk saman kağıda baskı hissi veriyor (en azından kendimizi böyle kandırıyoruz).

7 inçlik ekran 300 ppi piksel yoğunluğuna sahip. Oldukça keskin bir ekranla gelen Oasis, özellikle PDF dosyalarda farkını ortaya koyuyor. Yeniden boyutlanmayan bir dosyayı Paperwhite veya diğer 6 inçlik ekitap okuyucularda okumaya çalıştıysanız ne demek istediğimi anlayacaksınız. 

Ekstra 1 inç hem PDF doküman hem de çizgi roman okumayı çok farklı bir seviyeye taşıyor. Neyse, kitap okuma deneyimini bir sonraki başlıkta verelim.

Kindle Oasis 3 Okuma Deneyimi 

Gece, gündüz, evde, dışarda, parkta ya da plajda; Kindle Oasis 3 ile her ortamda ve ışıkta sorunsuzca kitap okuyabilirsiniz. Arkadan güneş ışığı geldiğinde bile çok rahat bir okuma deneyimi sunuyor. 

O kadar para verip de ekran parlaklığını ayarlayamamak olmaz deyip otomatik parlaklıktan bahsedelim. Özellikle gece yatmadan önce kitap okuyayım derseniz Oasis sizin için arka plan ışığını otomatik olarak ayarlıyor.

Bu arada Amazon, Oasis'in bu modelinde LED aydınlatma konusunda çok cömert davranmış. Paperwhite'ın 5, Oasis 2'nin 12 LED'ine karşılık Kindle Oasis 3'de 25 tane LED var. Bu da ekran parlaklığı üzerindeki kontrolünüzü maksimuma çıkarıyor.

Kindle Oasis 2019 Pil Ömrü ve Depolama

Piyasadaki pek çok e-kitap okuyucu gibi Amazon Kindle Oasis 3 de oldukça uzun bir pil ömrüne sahip. Tabii ki bu rakamın nasıl hesaplandığını da bilmek gerek. Bu 6 hafta wireless ve Bluetooth'un kapalı ve aydınlatmanın 24 üzerinden 13 olarak ayarlı olduğu durumda günde yarım saatlik bir okumanın sonucu.

Kindle Oasis'in pil ömürünü test etmek için günde yaklaşık 1 saatlik bir kullanımla (e-kitap okuma, kitap indirme, çizgi roman okuma) 6 günün sonunda şarjı %50'yi anca gördüm. Dolayısıyla normal kullanımda en kötü ihtimalle 1 hafta 10 günlük bir pil ömründen bahsediyoruz.

Hazır Kindle Oasis 3'ün pil ömründen bashetmişken kutusundan adaptör çıkmadığını, sadece kablo çıktığını da belirtmekte fayda var.

Kindle Oasis 2 farklı depolama seçeneği ile geliyor, 8 GB ve 32 GB. 8GB bile binlerce e-kitap için yeterli sayılır. Çok fazla sesli kitap depolamak isterseniz Oasis'in 32 GB'lık modelini düşünebilirsiniz.

Kindle Oasis'in hoparlörü veya kulaklık girişi olmadığı için sesli kitapları sadece Bluetooth üzerinden dinleyebiliyorsunuz. Bu arada hem sesli hem yazılı versiyonu olan bir kitabı okurken tek bir tuşa basarak e-kitaptan sesli kitaba veya tam tersine geçebiliyorsunuz.

Kindle Oasis Fiyatı

Gelelim Kindle Oasis 3'ün fiyatına. Yurt dışında 250 dolardan başlayan bu cihazın fiyatı ülkemizde biraz daha pahalı olabiliyor. Popüler pek çok e-ticaret sitesinde kolayca bulabiliyorsunuz. Bu arada, Kinle Oasis fiyatlarına bakarken, bu incelememizin 10.nesil cihazlar için olduğunu unutmayın. 

Son olarak, aşağıdaki Oasis fiyatları sadece ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Satış ortaklığı vs. söz konusu değil. Dolayısıyla tablonun bir süre sonra güncelliğini yitireceğini unutmayın. 

PlatformFiyat
n11 (8 GB modeli)2739 TL
Trendyol2719 TL
Gittigidiyor2695 TL

Amazon Kindle Oasis 10. Nesil E-kitap Okuyucu İncelemesi Sonuç 

Paperwhite'ın neredeyse 2 katı fiyata, Amaozn Kindle Oasis sıradan bir ekitap okuyucudan fazlasını sunuyor. Premium tasarımı, metalik kasası, fiziksel sayfa değiştirme düğmeleri ve müthiş ekran arka ışığı ile kesinlikle çok iyi bir cihaz. 

Benim gibi pek çok kişi de, Kindle Oasis'in şu anda piyasadaki en iyi Kindle modeli olduğu konusunda hemfikir olacaktır. Fiyatı göz önünde bulundurulduğunda Kindle Paperwhite hala en çok satılan Kindle olmaya devam edecektir.